Koronavirüs Salgını Küresel Emisyonların Düşmesine Neden Oldu

Koronavirüs salgını sadece insanların yaşamını etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda gezegen üzerinde de bir etki bırakıyor. Ancak gezegen üzerindeki etkisi olumlu gibi duruyor. Bunun nedeni koronavirüs nedeniyle kapanan fabrikalar ve daha az kullanılan arabaların yaydığı CO2 gazının azalmış olması. Böylece dünyadaki hava kirliliği kısmi olarak düşmüş oldu.

Bu etki ilk olarak NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından tespit edildi. Ocak ve Şubat ayları arasında Çin şehirlerinde azot dioksit emisyonlarında (NO2) önemli bir düşüş gözlendi. NO2 otomobiller, fabrikalar ve enerji santralleri tarafından yayılıyor ve yayıldığı yere yakın olarak kalıyor.

koronavirüs-küresel-emisyon-etkisi

Avrupa Uzay Ajansı’nın Kopernik Sentinel-5P uydusu, kuzey İtalya bölgesinde de virüs salgını nedeniyle yaşanan durgunluklar nedeniyle azot dioksit emisyonlarında azalma görüldüğünü belirledi.

Araştırmacılar, New York’un ağırlıklı olarak otomobillerden yayılan karbon monoksit emisyonlarının geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık olarak %50 azaldığını söylediler. Şehirdeki trafik seviyelerinin %35 azaldığını ve şehir genelinde %5 – %10 oranında CO2 düşüşü olduğu tahmin ediliyor. Metan emisyonları da azalmış durumda. Los Angeles, kirliliği ve dumanı ile bilinen bir şehir olmasına rağmen insanlar evde kaldıkça hava kalitesinde ciddi bir iyileşme gördü.

Havacılık endüstrisinin uçuşları durdurmasıyla, global emisyonlarda bir düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor. New York hava izleme çalışmasını yürüten Columbia Üniversitesi’nden Prof Róisín Commane, “Mayıs’tan Mayıs’a kadar, kuzey yarımkürede 2009’dan beri ve hatta daha önce sahip olduğumuz en yüksek CO2 artışını bekliyoruz” dedi.

Emisyonların düştüğünden bahsettik ancak koronavirüs salgınında önlemler arttırkça ve insanların hasta olma oranı düştükçe bu emisyonlar tekrar yükselecektir. Koronavirüs salgını durumu düzeldiği zaman karbon emisyonlarının yeniden artması beklenmektedir. Şunu da belirtmekte fayda var, 2008-2009 yıllarındaki küresel mali çöküşün ardından, fosil yakıt kullanımı arttığı için emisyonlarda %5’lik bir artış gözlendi. Yani bu veriden şunu anlıyoruz, bir kriz durumu atlatıldıktan sonra üretimler yeniden arttığı için emisyonlarda da bir artış oluyor.

Bu haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir