Koronavirüse Karşı Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Ne Yapılmalı?

Koronavirüse karşı güçlü bir bağışıklık için neler yapılması gerektiğini bu yazımızda sizinle paylaşacağız. Peki koronavirüse karşı nasıl tedbirler alınmalı? Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilebilir? Hangi besinleri tüketmek gerekiyor?

bagisiklik-5-1024x612

Koronavirüse karşı alınması gereken birçok tedbir var. Alınması gereken bu tedbirlerin başında ise şüphesiz maske takmak ve kişisel temizlik gelmekte. Fakat koronavirüs vücudumuza girdiği zaman sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak da çok önemli. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın yolu da sağlıklı beslenmekten geçiyor. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı koronavirüs bize bulaştığı zaman hastalığı vücudumuzdan daha hızlı, ağrısız ve daha az hasarlı bir şekilde atmamıza olanak sağlıyor. Peki bağışıklık sistemimizi güçlendirecek zengin besin değerleri neler?

Koronavirüse Karşı Güçlü Bir Bağışıklık Tüketilmesi Gereken Besinler

İnsan vücudunun koronavirüse ve diğer hastalıklara karşı direncini arttırmak için vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri tüketmek gerekiyor. Peki bu besinler neler?

İşte koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendiren besinler:

1- D Vitamini

Bağışıklık sisteminin en önemli parçası olan D vitamini besin yolu ile vücuda alınabilmesinin yanında güneşten de vücuda giriş yapabilir. Yumurta, süt, ton balığı, tahıl, mantar, maydanoz, doğal meyve suları (evde hazırlanan) ve güneş vücudunuza D vitamini temin edebileceğiniz başlıca kaynaklardır. D vitamini ağırlıklı olan besinlerin düzenli bir şekilde tüketilmesi, hücrelerin bakteri ve virüsler ile etkili bir şekilde savaşmasını sağlar.

bagisiklik-2-1024x641

2- Magnezyum ve Çinko

Vücudumuzda yer alan hayati minerallerden olan magnezyum ve çinko, genel anlamda topraktan gelen besinler ile karşılanabilir. İnsan vücudu günlük olarak magnezyum ihtiyacını su içerek karşılayabileceğinden yeterli su tüketimi önemli. Magnezyum eksikliği genel doğal ürünlerden uzak durup hazır ve ambalajlı ürünlerin tüketilmesiyle başlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyum ihtiyacı; ıspanak, roka, taze nane, badem, ceviz, fındık, brokoli, marul, avokado, kereviz, sardalya ve somon gibi bazı yağlı balıkların tüketilmesiyle sağlanabilir.

bagisiklik-4

3- Probiyotik Gıdalar

Genel tanımıyla faydalı bakteriler olarak anılan probiyotikler, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışması ve mide bağırsak sağlığını korumak adına hayati bir önem taşımaktadır. Probiyotikler vücuda alınan besinlerin içindeki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur ve toksinlerden arındırır. Probiyotik ihtiyacı; ayran, yoğurt, tarhana, kefir, şalgam suyu, turşu gibi besinlerden karşılanabilir.

Bagisiklik-6-1024x541

4- Antioksidan Gıdalar

Antioksidan gıdalar, bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlayan en önemli maddelerdir. Antioksidan besinlerin tüketilmesi, vücutta yer alan toksinlerin atılmasına ve kanser hücreleri ile savaşarak vücutta bulunan sağlıklı hücrelerin sayısında önemli bir artışın gerçekleşmesine yol açar. Akciğerlerin toksinlerden temizlenmesi, nefes alışverişine kolaylık sağlar ve koronavirüs gibi tehlikeli bir salgın hastalığa karşı vücudun direncini arttır. Vücudun antioksidan ihtiyacını; nar, maydanoz, kırmızı biber, turp, portakal, havuç, mandalina, rezene, sarımsak, limon gibi besinler tüketerek sağlayabilirsiniz.

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir