Koronavirüsün Bulaşma Süresi Bilim İnsanları Tarafından Açıklandı

Koonavirüsün bulaşma süresi açıklandı. Guangzhou ve Hong Kong üniversitelerinden epidemiyologların araştırmasına göre, koronavirüs vakalarının yüzde 40’ından fazlası, taşıyıcı insanlar koronavirüs hastalığının semptomlarını yaşamaya başlamadan önce meydana çıkıyor.

Bilim insanlarının bu bulguları, koronavirüsün erken bir safhada tespitinin yapıldığı 94 hastanın yapılmış olan analiz sonuçlarına dayanmakta.

Bilim insanları, insan vücuduna yayılan maksimum sayıda viral partikül sayısının koronavirüs enfeksiyonun ilk günlerinde yer ettiğini belirtti. Bunun yanında taşıyıcılık anlamında tehlikesinin, hastalığın semptomlarının başlamasından 0.7 gün önce zirveye çıktığını tespit ettiler. Yani hastalığın en tehlikeli bulaşma süresi vücuda geldiği ilk anlar.

Bilim insanları, bu araştırmadan edinilen bilgilerin koronavirüsün yayılmasını önlemek amaçlı uygulanan tedbirler arasında yer alabileceğini belirtti.

teknobuk-korona-haberr-sf-ici-2

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir