Koronavirüsün İkinci Kez Bulaşma İhtimali Var mı? Noktayı Koydular!

Çin’in Vuhan kentinde meydana çıkan ve kısa süre içerisinde bütün dünyaya yayılan ve günlük yaşamı neredeyse durma noktasına getiren koronavirüsün aynı kişiye ikinci kez bulaşma ihtimali var mı? Güney Kore bu konuya bir nokta getirdi. Araştırmacılara göre koronavirüsün aynı kişiye ikinci kez bulaşma ihtimali imkansız.

Güney Kore’de hastalıkları önleme ve kontrol etme merkezindeki (CDC) araştırmacıları koronavirüsün ikinci kez aynı kişide görülüp görülemeyeceği tartışmalarına noktayı koydu. Yapılan araştırmaya göre iyileşmiş olan bazı hastalara koronavirüsün yeniden bulaşmış olduğu tarafındaki açıklamaların yapılan test hatasından kaynaklandığını açıkladı.

Güney Kore’de hastalıkları önleme ve kontrol etme merkezindeki (CDC) araştırmacıları ikinci kez koronavirüse yakalandığı düşünülen 277 kişiye aslında virüsün bulaşmamış olduğunu açıkladı. Haberlere göre bilim insanları bu kişilerin testlerinin yanlışlıkla pozitif çıktığını açıkladı. Tamamen iyileşen bu insanlara yapılan testlerin pozitif çıkmasının nedenin, vucütta bulunan ölmüş virüslerin parçacıklarından kaynaklandığını düşünülüyor. Araştırmacılar yapılan ikinci testler, vücuttaki virüsün canlı veya ölü olduğunu ayırt edemiyor, bu yüzden de bu testler yanlış sonuçlara yol açmış olabilir.

koronavirüs-yayılma

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir