Koronavirüsün Yeni Etkileri Çinli Yetkililer Tarafından Açıklandı

Koronavirüsün yeni etkileri belirlendi.Çıkan iddialara göre Çinli yetkililer tarafından, koronavirüsün potansiyel etkilerinin arasına bazı organ hasarlarını ve akıl sağlığı problemlerini dahil etti. Peki koronavirüsün yeni etkileri neler?

Haberlere göre, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından dün yayınlanan yönergelerde, iyileşen bazı koronavirüs hastalarının, kalp ve akciğer hasarı, kas kaybından dolayı meydana gelen hareket sorunları ve psikolojik rahatsızlıklar sebebiyle tedaviye ihtiyaç duyabilecekleri belirtildi.

Bu etkilerin yanı sıra hastalarda uzuv ve kas fonksiyon kaybı, depresyon, uyuyamama problemi, yeme bozukluğu ve bilişsel işlevlerde bozukluk olabileceği belirtildi.

koronavirüs-ağır-seyrediyor

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir