Kuru Çölden Dahi Su Toplayabilen Cihaz Üretildi

Gelecekteki başımıza bela olabilecek en büyük sorunlardan birisi su kıtlığıdır. İleride küresel ısınmadan dolayı ısınacak gezegenimizde her ne kadar deniz suyu olacaksa da içilebilir,temiz su her yerde bulunmayacak.

Bu sebepten ötürü tuzdan arındırma (desalinasyon) üzerinde sayısız araştırmalar yapılsa da birtakım bilim insanı konuya farklı bir pencereden yaklaştılar. Çölün ortasında dahi sadece havayı kullanarak temiz, içilebilir su üretebilen bir cihaz yaptılar. Üstelik bu makinenin tek ihtiyacı Güneş ışığı gerisi ona ait.

‘Gücünü güneş ışığından alan hasatçı’ adı verilen cihaz, MIT ve Berkeley California Üniversitesinde bulunan takımlar tarafından üretildi. Araştırmacılar bunu yapmak için, metal-organik yapı (MOF) olarak bilinen özel bir madde türü kullandılar.

Cihaz, geçen sene MIT’deki bir binanın çatısında denenmiş ve inanılmaz derecede umut veren sonuçlar sunmuştu. Cihaz Arizona çölünde yapılan saha denemelerinde de olumlu sonuçlar verdi.Bilim insanları bu sayede su toplanabileceği kanıtlamış oldular.

mof_teknobuk

Cihazımız nasıl su topluyor ?

Ortam havası, MOF kristalleri üzerinden yayıldığında, su molekülleri içteki yüzeylere tutunuyor. Sistem üzerinde yapılan X-ışını kırınım çalışmaları, su buharı moleküllerinin sık sık sekizli gruplar halinde bir araya gelerek küpler oluşturduğunu gösterdi.

Daha sonra güneş ışığı MOF’u ısıtıyor ve bağlı durumdaki suyu, dış mekandaki havayla aynı sıcaklıkta olan yoğunlaştırıcıya doğru itiyor. Bu buhar yoğunlaşarak sıvı su haline geliyor ve bir toplayıcıya doğru damlayarak temiz içme suyu sağlıyor.

[infobox color=”#999999″]Kaynak: http://advances.sciencemag.org/content/4/6/eaat3198.full[/infobox]

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir