NASA Ay Programında Partneri Rusya İle Beraber Olmayı İstiyor

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Başkanı Jim Bridenstine, yapılacak olan ay programında Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) partnerini yanında görmek istediklerini belirtti. Peki Ay programında ISS, NASA’nın yanında olacak mı? Jim Bridenstine Rusya’nın katılıp katılmayacağı hakkında bilgisi olmadığını açıkladı.

Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde video konferans ile bir konuşma yapan Bridenstine, yaptığı konuşmada, ” Ay’a gittiğimizde, Uluslararası Uzay İstasyonu partnerlerimizin de bizimle beraber olmasına ilgi duyuyoruz, bu önemli. Rusya bunun bir parçası olacak mı, olacaksa ne ölçüde olacak? Şu anda bu soruya yanıtım yok, ama ilişkilerimizin devam etmesini kesinlikle istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Nasa Başkanı ABD ve Rusya arasında sorunlar yaşanmasına rağmen iki ülkenin uzay kurumları arasında olan iş birliğinin verimli bir şekilde sürdüğünü belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Sanırım bu, ülkeler arasında zorluklar olsa da işbirliğinin devam edebileceği yönünde diğer ülkelere de umut veriyor.”

NASA-ISS

ABD idaresi geçtiğimiz zamanlarda, Artemis adını verdikleri Ay programının yeniden başlayacağı yönünde bir açıklamada bulunmuştu. Artemis programı ile 2024 senesine kadar Ay’a insanlı seferlerin yapılması ve kalıcı varlığın oluşturulması, bütün bunlar sağlandıktan sonra ise Ay’ı bir aracı olarak kullanarak Mars’a insanlı seferlerin düzenlemeye başlanması amaçlanmakta. NASA, yeni Ay programı ile, Ay yörüngesinde, düzenli uçuşların düzenlenmeye başlanacağı ve Gateway uzay üssünü oluşturma düşüncesini geliştirmekte.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir