NASA, İlk Mürettebatlı SpaceX Uzay Uçuşunun Başlayacağını Söyledi

NASA Cuma günü, önümüzdeki hafta bir SpaceX gemisinde iki astronotun lansmanına yeşil ışık yaktı. Dokuz yıl içinde ABD topraklarından gelen ilk mürettebat uzay uçuştur. Ve Amerikan Rus roketlerine bağımlılığını sona erdirme yolunda önemli bir adımdır.

ABD uzay ajansı ve Elon Musk şirketinin üst düzey yetkilileri, Perşembe gününden bu yana Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde toplanıyorlardı. 27 Mayıs mürettebat görevinden önce Mürettebat Ejderhası (the Crew Dragon) uzay kapsülünün son kontrollerini yapıyorlardı.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine gazetecilere verdiği demeçte, “Sonunda gitmemiz gerekiyor,” dedi.

ABD’li astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley, ertesi gün gelecek Uluslararası Uzay İstasyonu için Kennedy’nin tarihi Launch Pad 39A’dan Çarşamba günü 16:33’te (23:33 Türkiye Saati ile) fırlatmayı yapacaklar.

Koronavirüs pandemisinin ortasında görevine devam etmek istendiğinde Behnken gazetecilere verdiği demeçte: “Bir iradenin olduğu yerde, bir yolu var.”

Behnken ve Hurley, pandemi nedeniyle 13 Mayıs’tan beri katı karantina altındalar. Ancak gerçek izolasyonlarının Mart ortasından başladığını söylediler. Hurley, “Muhtemelen uzay programı tarihinin diğer uzay mürettebatından daha uzun süredir karantinadayız,” dedi. O ve Behnken’in COVID-19 için şimdiye kadar iki kez test edildiğini.bildirdi. Ve “söylentilere göre biz gitmeden önce tekrar test edilebileceğini” söyledi.

Amerikan astronotları, ABD uzay mekiği programının otuz yıllık hizmetten sonra 2011’de rafa kaldırılmasından bu yana şu anda iki Rus ve bir Amerikalı barındıran ISS’ye Rus roketlerinde uçuyor.

SpaceX misyonu başarılı olursa, ABD 2000’den beri ABD ve Rus astronotları tarafından işgal edilen ISS’ye astronot göndermek için artık Rus Soyuz roketlerinden koltuk satın almak zorunda kalmayacak.

teknobuk-SpaceX-NASA-Crew-Dragon-uzay-uçuşu-sf-ici-1

“Utanç Verici”

NASA, SpaceX’e 3,1 milyar dolar, ABD’ye bir kez daha bağımsız bir şekilde erişim sağlamak amacıyla Boeing’e 4,9 milyar dolarlık sözleşme verdi. Mekiğin yerini alan mürettebatlı uçuşların orijinal hedefi, bir zamanlar “utanç verici” olarak tanımlanan Ay’ın ilk yürüyen adamı Neil Armstrong’un geç kaldığı bir ara.

Behnken ve Hurley, 1960’ların Apollo kapsüllerinin anahtar ve düğmelerinin aksine dokunmatik ekranlara sahip Crew Dragon kapsülünde beş yıldır eğitim alıyorlar. İki ölümcül kaza geçiren uzay mekiğinden farklı olarak, SpaceX kapsülü, kalkıştan sonra bir sorun olması durumunda bir acil kaçış sistemi içerir.

Birkaç ay sürmesi beklenen görevin sonunda, Ekip Dragon, Apollo kapsüllerinin yaptığı gibi okyanusa sıçrayacak ve dört büyük paraşütle yavaşlayacak.

SpaceX ve Boeing, önümüzdeki birkaç yıl içinde her biri ISS’ye altı mürettebatlı yolculuk yapmaya davet ediliyor. Gelecek hafta eğer Mürettebat Ejderhası görevi başarılı olursa SpaceX, ISS’ye astronot teslim eden ilk özel şirket olacak. “ISS: International Space Station (Uluslararası Uzay İstasyonu)”

Boeing, Aralık ayında Starliner olarak bilinen kapsülünün mürettebatsız bir test uçuşu gerçekleştirdi, ancak birden fazla aksaklık yaşadı.

Crew Dragon -Mürettebat Ejderhası- hizmete girdiğinde ABD-Rusya işbirliğinin sona ermesi beklenmiyor. NASA, uzaya bazı astronotlar göndermek için Soyuz roketlerini kullanmayı planlıyor.

SpaceX Amerikan dışı astronotlara da uçuş sağlayacak. Ayrıca Musk’ın şirketi sonunda turistleri uzaya göndermek istiyor. 2021’in ikinci yarısında biletlerin on milyonlarca dolara çıkması beklenen üç kişilik özel bir görev planlanıyor.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir