NASA, Mars’taki Devasa Kanyonun Yeni Görüntülerini Paylaştı

ABD’de Büyük Kanyon’u ziyaret etmiş veya burayla ilgili videolar izlemiş olan herkes bu doğa yapısının ne kadar büyük olduğunu biliyordur. Büyük Kanyon kesinlikle ismine uygundur ancak Mars yüzeyindeki bir kanyonla kıyasladığımızda bu durum çok daha farklı oluyor. NASA, Güneş sistemindeki en büyük devasa kanyonun, Büyük Kanyon’un yaklaşık on katı uzunluğunda ve üç katı derinlikte olan yeni görüntülerini yayınladı.

Bu kanyon, Valles Marineris olarak isimlendiriliyor. Ayrıca bu derin ve geniş bir kanyon sistemi, Mars’ın ekvatoru boyunca 4 bin kilometren fazla uzanıyor. Devasa kanyon sistemi, Mars’ın tüm çevresinin yaklaşık yüzde 25’ini kaplıyor. Bunu perspektif olarak ortaya koymak gerekirse, Büyük Kanyon ile karşılaştırıldığında Valles Marineris neredeyse on kat daha uzun ve üç kat daha derin.

Yeni görüntüler, Mars Reconnaissance Orbiter’daki “Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilimi Deneyi” (HiRISE) kamerası kullanılarak çekildi. Mars ile ilgili en büyük gizemlerden biri, bu kadar büyük bir kanyon sisteminin tam olarak nasıl oluştuğudur. Dünya üzerinde, Büyük Kanyon milyarlarca yıl boyunca akan suyla oluşmuştur.

Mars-Kanyon-2-1024x658

NASA, Mars’ın kabuğunu ikiye bölen ve devasa kanyon sistemini oluşturacak kadar büyük bir nehre sahip olamayacak kadar sıcak ve kuru olduğunu söylüyor. ESA, yüz milyonlarca yıl önce akan suyun kanyonlardaki mevcut kanalların bazılarını derinleştirmiş olabileceğine dair kanıtlar olduğunu söylüyor.

Bilim insanları, kanyonun büyük olasılıkla milyarlarca yıl önce, yakınlardaki bir yanardağ grubu olan ve Tharsis bölgesi olarak bilinen, Mars toprağından ilk kez çıkarken açıldığına inanıyor. Olympus Mons da dahil olmak üzere devasa volkanların altında fokurdayan magma, nihayet bugün Valles Marineris’i oluşturan çukurlara ve vadilere çökmüş olan kabuğu uzatabilir ve parçalayabilirdi. Kanıtlar, kanyon sisteminin oluşumundan sonra heyelanlar, magma akışı ve eski nehirler tarafından daha da şekillendirildiğini gösteriyor.

“NASA, Mars’taki Devasa Kanyonun Yeni Görüntülerini Paylaştı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir