NASA Simülasyonlarıyla Gün Batımının Diğer Gezegenlerdeki Görünüşü

Uranüs’te uzun (17 Dünya saati) bir günde Güneş ufkun altına daldığında nasıl görünürdü? Ya da sonunda oraya vardığımızda, Mars’ta gece geç saatlerde bir gün batımı nasıl olurdu? Bazı NASA bilgisayar modellemeleri sayesinde, bu senaryoların hayal edilmesi biraz daha kolay.

Gün batımını yapan şey, Gökkuşağının tüm renklerini içeren Güneş’ten gelen ışığın atmosferdeki gazlar ve tozla etkileşmesidir. Yâni daha az atmosfer, daha az etkileyici gün batımı demektir.

teknobuk-gezegenlerde-günbatımı-sf-icii-1

NASA’dan gezegen bilim adamı Geronimo Villanueva, gün batımlarının Venüs, Mars, Uranüs, Titan ve Trappist-1e’de nasıl görünebileceğine dair simülasyonlar oluşturdu.

Şovlar oldukça görkemli, aşağıda görebileceğiniz gibi, sahneler gökyüzünde süper geniş bir merceğe sahip bir kamerayı gösteriyormuşsunuz gibi gösteriliyor.

Örneğin Venüs’te, ilk parlak bir sarı turuncu ardından kahverengiye ve son olarak Güneş kaybolurken siyaha dönüşür.

Artık Venüs’te gün batımını izlemek için yerleşmeniz gerekmiyor. Venüs’ün kalın, ağır CO2, yoğun yüzey basıncı ve ortalama 471 derece atmosferi bulunur.

Bu simülasyonları izlemek sadece eğlenceli değil. Onlar da ciddi bir bilimsel ehemmiyete sahipler. Uranüs’e yönelik potansiyel bir araştırma görevinden önce yapılan ön hazırlıklar. Gaz gezegeni hakkında hala bilmediğimiz çok şey var. Atmosferinin herhangi bir okumasının uzay aracının sensörlerine ulaşan ışık seviyelerini yorumlaması gerekecek.

Gemideki bu simülasyondan elde edilen verilerle, ne arandığı hakkında daha iyi bir fikre sahip olunacak. Güneş ışığını emdiğinde – hangi dalga boylarının dağıldığı ve ne tarafından atmosferin kompozisyonunu daha iyi değerlendirilebilecek.

NASA Tarafından Yapılmış Gün Batımı Modellerine Bir Bakış:

“Hazy” puslu, “Overcast” ise bulutlu demektir.

Yeni modeller, teleskoplarımıza ulaşan ışığı yorumlamak ve atmosferin diğer dünyalarda nasıl bir yer olduğunu anlamak için kodunu çözmek için kullanılan Gezegensel Spektrum Jeneratörünün bir parçasıdır.

Tüm zamanımızı, aşırı baskı ve sıcaklığa dayanabilecek inanılmaz derecede güçlü ve sağlam bir yüzer uzay gemisinde geçiremeyeceğimiz sürece, Mars gerçekçi bir yaşam şansına sahip olduğumuz tek gezegendir.

Villanueva’nın simülasyonu, Güneş ufkunun arkasında kaybolurken atmosfer, çamurlu kahverengi ve parlak sarı renklerin bir karışımını yaratarak Mars gün batımının sakinlerine nasıl görüneceğini gösteriyor.

Aslında, bu simülasyonlar hikayenin sadece bir parçasıdır. Mars’taki günler, mavi dalga boylarını bırakarak ışığın kırmızı dalga boylarını dağıtırken, belirgin bir mavi ile sona erebilir.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir