NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu İçin Yeni Güneş Panellerini Sergiliyor

ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu), onlarca yıldır Dünya’nın üzerinde yörüngede bulunuyor. Uzay istasyonunun gücü ve gemideki deneyler, 15 yıllık hizmet ömrü için tasarlanmış dört çift güneş panelinden geliyor. Bu güneş panelleri, ilk çiftin Aralık 2000’de konuşlandırılmasından bu yana sürekli olarak çalışıyor. Ek güneş panelleri Eylül 2006, Haziran 2007 ve Mart 2009’da teslim edildi.

İlk güneş paneli çifti, 20 yıldan fazla bir süredir ISS’ye güç sağlıyor. NASA, güneş enerjisi panelleri iyi çalışırken mevcut panellerin bozulma belirtileri gösterdiğini söylüyor. Operasyonlar için yeterli gücün korunmasını sağlamak için NASA, uzay istasyonunun mevcut sekiz güç kanalından altısını yeni güneş panelleriyle artıracağını duyurdu.

Uluslararası Uzay İstasyonu, Yeni Güneş Panellerine Kavuşuyor

Boeing, uzay istasyonu operasyonları için ana yüklenici, yan kuruluşu Spectrolab ve büyük tedarikçisi Deployable Space Systems, yeni panelleri sağlayacak. Sekiz orijinal, daha büyük paneli ve daha küçük ve daha verimli yeni panelleri birleştirmek, her bir artırılmış panelin güç üretimini, orijinal paneller ilk kurulduğunda üretilen miktara yaklaşık olarak geri yükleyecektir. Bu, uzay istasyonu araştırma ve operasyonları için yüzde 20 ila 30’luk bir güç artışına eşittir.

Yeni güneş panelleri, Haziran 2017’de uzay istasyonunda yapılan bir test sırasında başarıyla gösterilen Roll-Out Solar Array teknolojisinin daha büyük bir versiyonudur. Yeni güneş panelleri mevcut altı panelin önüne yerleştirilecek ve mevcut güneş takibini kullanacaktır.

ISS-Gunes-Paneli

NASA, yeni panellerin mevcut panellerin uzunluğunun yarısından biraz fazlasını gölgeleyeceğini ve mevcut kaynağı artırmak için aynı güç sistemine bağlanacağını belirtiyor. ISS’ye güç sağlayan mevcut paneller, yörünge gündüz saatlerinde 160 kW kadar güç üretebilir. Bu gücün yaklaşık yarısı, istasyon güneş ışığında olmadığında kullanılmak üzere istasyonun pillerinde depolanır. Yeni paneller 20 kW’tan fazla elektrik üretecek ve sonuçta gündüzleri toplam 120 kW artırılmış güç üretecek.

Kalan örtülü olmayan güneş enerjisi paneli ve kısmen ortaya çıkarılan orijinal paneller, toplam 215 kW’a kadar yaklaşık 95 kW güç üretmeye devam edecek. Güneş panelleri, bu yıldan başlayarak üç ikmal görevi sırasında SpaceX Dragon kargo uzay aracının basınçsız gövdesi kullanılarak ISS’ye çiftler halinde teslim edilecek.

“NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu İçin Yeni Güneş Panellerini Sergiliyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir