NASA, Yeni Aracıyla Truva Asteroidlerini Ziyaret Etmek İçin Hazırlanıyor

Son zamanlarda bilim camiasında asteroitler hakkında pek çok konuşma yapıldığını muhtemelen fark etmişsinizdir. Japonya’nın JAXA uzay ajansından Hayabusa2 ve uzay kayası Bennu’yu ziyaret eden NASA tarafından üretilen OSIRIS-REx’i gibi görevlerle, araştırmacılar sistemimizde sürüklenen kayalar hakkında olabildiğince çok şey öğrenmekten heyecan duyuyor.

NASA’nın huyudur: Asla boş yere oturup bir sonraki görev için hazırlanmadan önce bir görevin tamamlanmasını beklemez. Şimdi de eski asteroitleri incelemek için bir yolculuğa çıkacak olan Lucy adlı bir uzay aracını hızla hazırlıyor. Görev, Lucy’yi Truva asteroitleri olarak bilinen uzay kayalarından oluşan bir koleksiyonun yanından geçerek göndermeyi hedefliyor. Bunlar, güneş sisteminin emekleme döneminden kalma “kalıntılar” olduğuna inanılan kayalardır. Bize sistemimizin tarihi ve Dünya gibi gezegenlerin nasıl oluştuğu hakkında çok şey öğretebilirler.

Yeni bir blog gönderisinde NASA, Lucy’nin L’TES adlı ikinci bilimsel aracını aldığını açıkladı. Araç – Lucy Termal Emisyon Spektrometresi – uzay aracının Truva asteroitlerine ilişkin gözlemleri için hayati önem taşıyacak. Uzay aracı üç temel bilimsel araçla donatılacak. Bu nedenle bu ikinci aracın kurulumu, görev planlamacıları ve bir bütün olarak NASA için çok önemli.

teknobuk-nasa-lucy-truva-astreoidleri-sf-ici-1-1024x576

NASA, Lucy’yi Gönderdiği Zaman Ne Olacak?

Lucy Dünya’dan ayrılıp Truva asteroitlerine doğru yola çıktığında, amaç uzak bir geçiş ve birkaç resim olmayacak. Plan, Lucy’nin bu uzay kayaları koleksiyonunda bulunan yedi özel nesneyi son derece ayrıntılı bir şekilde inceleyerek hedeflemesi. L’TES burada devreye girer.

Lucy’ye kurulan spektrometre, bilim insanlarına asteroitleri oluşturan malzemenin durumu hakkında çok daha iyi bir fikir verecektir. Göktaşları Ryugu ve Bennu’da daha önce gördüğümüz gibi, uzay kayalarının yapısı ve yüzeyi çılgınca değişebilir. Bu yüzden spektrometre Lucy’nin malzemenin ne kadar katı olduğunu veya daha tozlu ve gevşek olup olmadığını anlamasına izin verecektir. Lucy bu kayaların hiçbirine asla konuşlanmayacak. Bu nedenle yüzeyi bu şekilde inceleyebilmek görev için hayati önem taşıyor.

Lucy görevi için Enstrüman Baş Araştırmacısı Phil Christensen bir açıklamasında, “L’TES ekibi, OSIRIS-REx ve Mars Global Surveyor gibi diğer görevlerde benzer termal emisyon spektrometreleri tasarlama, üretme ve çalıştırma deneyimimizi kullandı.” dedi. Ve şöyle devam etti: “Her enstrümanın kendine özgü zorlukları vardır. Ancak deneyimlerimize dayanarak L’TES’in bize bu esrarengiz nesneler hakkında mükemmel veriler ve muhtemelen bazı sürprizler vermesini bekliyoruz.”

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir