Oxford Üniversitesi Açıkladı: 8 Bin Kişiye Uygulanan Kovid-19 Aşısı Başarılı!

Oxford Üniversitesi 8 bin kişi üzerinde uygulanan koronavirüs aşısından başarılı bir sonuç elde ettiklerini açıkladı. Bu aşı ile insan vücudunun virüse karşı bağışıklılık gösterdiği belirtildi.

Oxford Üniversitesi tarafından geçen mayıs ayında çalışmalarına başlanılan koronavirüs aşısının 8 bin kişi üzerinde denendiği ve sonuçların olumlu yönde olduğu açıklandı.

Üstünde çalışılan bu aşı ile birlikte insan vücudunun koronavirüse karşı direnç göstererek kendini koruyabilecek bir güce geldiğini vurgulayan üniversite yetkilileri, koşullar ne olursa olsun kendi hijyen kurallarına uyulması gerektiğini belirtti.

aşı-2

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Sarah Gilbert, açıklamasında“Yaptığımız çalışmalar neticesinde virüse karşı bağışıklık geliştiren aşı da son noktaya geldiğimizi belirtebiliriz” sözlerini kullandı.

Aşının eylül ayında hazır olabileceğini belirten Prof. Gilbert, “Aşının kış aylarında hazır olacağını varsaymayın. En kötüsüne hazır olun” ifadelerini kullanarak insanların salgından korunmak için sosyal mesafe ve hijyen önlemlerini devam ettirmesini istedi.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir