Özel Şirketler, Uzay İstasyonları Tasarlamak İçin Çok Çalışıyor

NASA, özel şirketlerin uzay istasyonları tasarlaması için yaklaşık 400 milyon dolarlık bir yarışma düzenlemektedir. Uluslararası Uzay İstasyonu, her geçen gün daha da eskiyor. Bununla birlikte NASA’nın yeni uzay istasyonları tasarlaması için özel şirketlere ihtiyacı var. Çünkü NASA, bu değişim için tüm faturayı kendi üstlenmek istemiyor. Ayrıca ABD’li kurum, özel şirketler tarafından bu yenileme operasyonlarının devralınmasını istemektedir.

Özel şirketler şimdi NASA’nın sunduğu yüz milyonlarca doları kendi paylarına düşen kısmını kapmak ve uzay istasyonları tasarlamak için acele ediyorlar. Anlaşma, NASA’nın şirketlere uzay istasyonları geliştirirken ve ön tasarım incelemesini gerçekleştirirken destek olmasına yardımcı olmaktadır. Ön tasarım incelemesi, 2025 mali yılının sonuna kadar uzay istasyonunu uçurmak için ne yapılması gerektiğine dair kritik bir teknik değerlendirmedir.

Bununla birlikte birkaç şirket, NASA’nın talep ettiği şekilde uzay istasyonları tasarlayacaklarını duyurdu. Bu şirketler arasında Sierra Nevada Corporation ve Axiom Space bulunmaktadır. Axiom, ticari uzay istasyonunu inşa etmek için çalışıyor. Bunun yanı sıra uzay istasyonu fırlatılmadan önce ISS’ye bağlı bir modüle sahip olacak. NASA, uyduların fırlatılmasını ve uzay istasyonu için ikmal görevlerini özelleştirerek astronotları uzaya gönderme yöntemini değiştirdi.

ISS

Şu anda, SpaceX dahil olmak üzere birçok şirket NASA’ya ticari fırlatma hizmetleri sağlamaktadır. NASA, özel şirketlerle iş birliği yapmanın kendisine büyük miktarda para kazandırdığına inanıyor. Özel şirketlerle ortaklık kurmak ve mal sahibi yerine yörüngedeki uzay istasyonlarının kullanıcısı olmak, gelecekte daha fazla para tasarrufu sağlayacaktır.

Bütçe sorunları her zaman bir endişe kaynağı durumundadır. Bu nedenle para tasarrufu NASA’nın çalışmasını sağlamak için çok önemlidir. Şu anda, bu özel uzay istasyonlarından herhangi birinin yörüngeye girmeye ne zaman hazır olabileceği konusunda gerçek bir ETA yok. Ancak şu anda muhtemelen bundan birkaç yıl uzaktayız.

“Özel Şirketler, Uzay İstasyonları Tasarlamak İçin Çok Çalışıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir