Prof. Dr. Tevfik Özlü’den Flaş Açıklamalar: Bu Kez Bilinenleri Değil Bilinmeyenleri Yazacağım!

Prof. Dr. Tevfik Özlü’den flaş açıklamalar! Bilinmeyenleri anlattı.

Koronavirüs kısa süre içerisinde Çin’in Vuhan kentinden bütün dünyaya yayıldı. Dünya koronavirüs salgın hastalığı yüzünden çok zorlu bir imtihandan geçiyor. Koronavirüs hakkında bir çok tanım yapılıyor. Yapılan bir çok tanım aşağı yukarı birbirinin aynısı. Prof. Dr. Tevfik Özlü ise bilinenlerin aksine bilinmeyenleri açıklayacağını sosyal medya hesabından duyurdu.

Peki koronavirüs hakkında alışıla gelmemiş, belkide birçoğumuzun bilmediği o önemli detaylar nelerdi? Tevfik Özlü’den gelen bütün açıklamaları sizlerle paylaştık.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den flaş açıklamalar. Tevfik Özlü, kendi sosyal medya hesabından koronavirüs salgın hastalığı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özlü, “Bu kez bilinenleri değil, bilinmeyenleri yazacağım” ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs salgın hastalığı hakkında şu açıklamaları yaptı:

Covid 19’la karşılaşanların ne kadarında virüse karşı antikor geliştiği; bu antikorların, ne kadarının ikinci hastalıktan koruduğu; koruyucu antikorların, ne kadar süre kalıcı oldukları ve antikor dışında T hücre bağışıklığı gelişip gelişmediği belli değil.

Virüsün, aşıyla kazanılacak bağışıklıktan kendisini kurtaracak mutasyonlar geçirip geçirmeyeceği; aşıyla kazanılan bağışıklığın, ne kadar süreceği; tekrar aşılamanın gerekip gerekmeyeceği; gerekecekse, hangi aralıklarla olacağı da meçhul.

Sonuç: hastalanıp iyileşenler de dahil olmak üzere hiç kimse, kendisini virüse karşı korunmuş zannetmesin. Virüs hepimize bulaşabilir, hastalandırabilir ve öldürebilir. Halen tek korunma yolumuz tedbirli olmak: maske, mesafe ve hijyen.

koronavirüs-çarpıcı-açıklamalar

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir