PS2 Hacki Sayesinde DVD Disklerle Gayriresmî Oyunlar Çalıştırılabiliyor

Çocukluğundan beri sahip olduğu bir fikri gerçekleştiren güvenlik yazılımı mühendisi CTurt, insanların ufak bir hack ile DVD’ye yazarak PS2 konsolunda gayri resmi oyunlar oynayabilmesi için bir yol geliştirdi.

Her şeyin nasıl çalıştığına dair çok teknik bir açıklama isterseniz CTurt’un bloguna bakabilirsiniz.  Temel olarak video oynatımında bir bozulmayı tetikleyerek ve ardından sistemin kopya korumasındaki ufak açıktan bir oyun çalıştırarak “konsolun DVD oynatıcı işlevinden yararlandı”.

Bu neden önemli? Yapmanız gereken tek şey bir disk takmak olduğu için, aynı başka bir PS2 oyununu başlattığınız gibi. Bir mod çip almanıza gerek yok. Özel bir USB takmaya ihtiyacınız yok, sadece diski takıyorsunuz ve konsola başka bir şey yapmadan yeni oyununuzu oynayabiliyorsunuz.

CTurt’un blog yazısı “homebrew” kelimesini vurgulamak için büyük çaba harcıyor, ancak bu istismar için daha doğrudan uygulamalar merak ediyorsanız, demo videolarından ikisinde SNES öykünücüsü çalışan bir PS2 ve Shadow of “yedek” kopyası gösteriliyor Dev .

Homebrew, Apple’ın macOS işletim sistemine ve Linux’a yazılım kurulumunu kolaylaştıran ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım paketi yönetim sistemidir.
Bu ad, kullanıcının zevkine bağlı olarak Mac’te yazılım oluşturma fikrini önermeyi amaçlamaktadır. Kısaca ev yapımı demek diyebiliriz.

Bu açıkça bir PS2 üzerinde çalışsa da, CTurt teorileri aynı istismarın (veya en azından aynı prensibin) PS1’den PS4’e kadar her şey üzerinde çalışabileceğini söyleyerek “Bu genel saldırı senaryosunun PlayStation’a özgü olmasının hiçbir nedeni yok”, diyor.

Tüm nesiller ortamların bazı kombinasyonlarını desteklemekte. Sony, PlayStation 1’in CD desteğinden PlayStation 3 ve 4’ün Blu-ray desteğine, PlayStation 4 yalnızca CD desteğini kaldırmıştır. Blu-ray BD-J işlevselliği ile PS4 için uzun zamandır bir giriş noktası için bir fikir olarak tartışıldı. 

CTurt, “Bu sorun, uzun vadeli bir gelecek projesi ararken ilgileneceğim bir şey olabilir.” diye de ekliyor.

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

1 Response

  1. Kadir dedi ki:

    Denedim ya ben beceremedim yada calismiyor ama denemeye deger

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir