Rusya, ‘Sputnik V’ İsimli COVID-19 Aşısının Üretimine Başladı

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, COVID-19 aşısı konusunda önemli bir gelişme kaydettiklerini duyurmuştu. Putin’in verdiği müjdenin ardından bir önemli duyuru da bugün erken saatlerde Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Rusya Sağlık Bakanlığı, ‘Sputnik V’ isimli COVID-19 aşısının üretimine başlandığını duyurdu.

Koronavirüs, her geçen gün daha fazla kişinin canına mâl oluyor. Ülkemizde de etkisini hala sürdüren küresel salgın, birçok iş sektörünü olumsuz yönde etkilemesiyle birlikte birçok kişinin yaşamını da altüst ediyor. Bu nedenle hem ekonomik hem psikolojik ve sağlık konusunda insanları oldukça etkiliyor. Bilim insanları ve ülkeler bu salgının önüne bir an önce geçmek için COVID-19 aşısının geliştirilmesi konusunda büyük bir çaba sarf ediyorlar.

Koronavirüs, dünya genelinde birçok kişinin canını almaya devam ederken, herkesin gözü salgını bitirecek olan çalışmalara çevrilmiş durumda. İnsanlar bu sorundan bir an önce kurtulmaya ön ayak olacak aşı ve ilaç çalışmalarından gelen iyi haberleri bekliyor. Bu nedenle Rusya’nın geliştirmiş olduğu ve yapılan duyuruyla üretime geçirdiği Sputnik V isimli COVID-19 aşısı oldukça önem arz ediyor.

COVID-19-Asisi-1

Ülkelerin adeta yarışa girdiği aşı çalışmalarında en somut açıklama Rusya’dan geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in verdiği müjdeyle geliştirilen koronavirüs aşısının tüm testlerinin başarıyla tamamlandığı ve seri üretime bağlanacağı duyuruldu. Bu gelişme dünya kamuoyunda heyecan yarattı ancak başta ABD olmak üzere bazı ülkeler ve kesimler tarafından bu gelişmeye şüpheyle yaklaşıldı.

En çok merak edilen “COVID-19 aşısı ne zaman seri üretime başlıyor?” sorusuna Rusya Sağlık Bakanlığı bugün yanıt verdi. Bakanlığın yaptığı açıklama ile Sputnik V’nin üretimine başlandığı duyuruldu. Bakanlığın resmi açıklamasında, “Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından koronavirüse karşı geliştirilen aşının üretimine başlandı” denildi.

“Rusya, ‘Sputnik V’ İsimli COVID-19 Aşısının Üretimine Başladı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir