Samsung Yönetim Kurulu Başkanına 18 Ay Hapis Cezası

Güney Kore’deki bir mahkeme, iş yasalarını çiğneyip sendika ile ilgili hareketleri engelleme suçundan Samsung Electronics yönetim kurulu başkanı Lee Sang-Hoon’a 18 ay hapis cezası verdi.

Samsung son zamanlarda çeşit çeşit davalarla gündem konusu oluyor. Bu sefer şirketin yönetim kurulu başkanı Lee Sang-hoon, Güney Kore sendika yasalarını çiğnediği gerekçesiyle 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

lee-sang-hoon-1024x576

Söz konusu suç ise Lee Sang-hoon Samsung Electronics yönetim kurulu başkanı olmadan iki yıl öncesinde şirketin finans direktörü (CFO) olarak görev yaptığı dönemde işlendi.

Tecrübeli yöneticiye açılan soruşturma 2013 yılında sendikayla ilgili hareketleri engelleme amaçlı bilgilerin yer edindiği şirket belgelerinin meydana çıkmasıyla başladı.

Bu dava aynı anda bir çok Samsung yöneticisinin suçlamaların hedefinde olmasına ve hapis cezasıyla yargılanmasına yol açmıştı. Fakat Lee Sang-Hoon aleyhine açılan dava, delil yetersizliğinden dolayı reddedildi.

Geçen yıl farklı bir soruşturmada yapılan bir baskında ise tesadüfen bulunan ek deliller sebebiyle bu dava yeniden açılmış oldu. Lee Sang-hoon’un diğer Samsung yöneticileri ile Kore iş yasalarını ihlal etmek yönünde iş biriliği yaptığını ortaya koyan kanıtlar ele geçirildi.

Kaynak: 
https://www.wsj.com/articles/samsung-chairman-sentenced-to-jail-for-violating-labor-laws-11576578638

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir