Şehir İçi Toplu Taşımada ve Konaklamada HES Kodu Zorunluluğu Getirildi

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine iki yeni genelge gönderildi. Bu genelgeler ile birlikte şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama ve konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu getirilmiş oldu. Valiliklere gönderilen genelgelerde, koronavirüs salgınıyla mücadelede hastalık tanısı konulmuş ya da temaslı durumdaki kişilerin toplumdan izole edilmesi üzerinde durulması gereken önemli hususlardan biri olduğu vurgulandı. Genelgenin tüm detaylarına haberimiziz ilerleyen paragraflarında ulaşabilirsiniz. İşte HES kodu zorunluluğuyla ilgili tüm gelişmeler sizlerle!

Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Takibi Zorunluluğu

Şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılan tüm toplu ulaşım araçlarında (uçak, tren, otobüs vb.) yapılacak seyahatlerde de gerek bilet alırken gerekse araca binerken HES kodu sorgulaması yapılacak. Bununla birlikte herhangi bir riski bulunmayanlar yani tanıtılı veya temaslı durumda olmayan kişiler seyahat edebilecekler.

Bu duruma oldukça benzer bir şekilde şehir içi toplu ulaşım araçlarında yapılacak yolcu taşımacılığında da HES kodu takibi zorunlu olacak. Seyahat edecek kişilerin HES kodları kontrol edilecek ve kişinin herhangi bir riski bulunmadığı durumda sorunsuz bir şekilde seyahat edebileceği belirtilecek. Bununla birlikte bu genelge kapsamında alınan ve İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden yayınlanan tedbirler şu şekilde sıralanmış durumda:

 • Başta belediyeler olmak üzere ilgili diğer kurum/kuruluşlar tarafından yürütülen her türlü şehir içi toplu ulaşım aracıyla (otobüs, metro, metrobüs vb.) yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında gerekli entegrasyonlar sağlanacak.
 • Şehir içi toplu ulaşım faaliyetleri için kullanılan ulaşım kartlarını henüz kişiselleştirmemiş durumda olan başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere yerel yönetim birimleri ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarınca, halihazırda kullanılmakta olan elektronik/akıllı seyahat kart sistemlerinin kişiselleştirilmesi amacıyla gerekli çalışmalara biran evvel başlanılacak.
 • Covid­19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşlara ait varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartlarının izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak.
 • Covid­19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgilerinin, gerekli idari yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa suç duyurusunda bulunulması için İçişleri Bakanlığı aracılığıyla (e­İçişleri sistemi üzerinden elektronik olarak) ilgili Valilik/Kaymakamlıkla paylaşılacak.

Bugünden İtibaren Tüm Konaklama Tesislerine Kabullerde HES Zorunlu

81 Valiliğine ayrıca Tüm Konaklama Tesislerine Kabullerde HES Zorunlu konulu genelge gönderildi. Genelgede HES kodu kontrolü uygulaması bakımından bugünden itibaren konaklama tesisleri için de alınan tedbirler sıralandı. Bu kapsamda herhangi bir konaklama tesisinde konaklama istediğiniz zaman, HES kodunuz kontrol edilecek.

Gerekli sorgulama yapıldıktan sonra müşteri tesise kabul edilecek. Eğer riskli bir kişi olduğunuz belli olduysa bu tesislerde yer alan misafir izolasyon odalarına yerleştirileceksiniz. İçişleri Bakanlığı tarafından bu genelge bakanlığın internet sitesi üzerinden yayınlandı. Genelge kapsamına alınan tedbirler şu şekilde sıralanmıştır:

Genelge Kapsamında Alınan Tedbirler:

 • Herhangi bir ayrım olmaksızın (özel-kamu, turizm işletme belgeli/belgesiz, ruhsat veren idare gibi) tüm konaklama tesislerinde (otel, motel, pansiyon, misafirhane, kamp vb.) müşterilerden Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kodu istenecek ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra konaklama tesisine müşteri kabul edilecek.
 • HES kodu sorgulaması müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak, yapılan sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı olmayan) kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek.
 • 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2’nci ve ek 1’inci maddesi hükümlerine göre konaklama tesislerince genel kolluk kuvvetlerine bildirilen müşteri bilgilerinin, ilgili genel kolluk kuvveti birimince Sağlık Bakanlığı ile sağlanan veri entegrasyonu çerçevesinde Covid-19 tanısı konulma ya da temaslı olma durumuna göre de sorgulanacak.
 • Gerek konaklama tesisine kabul gerek genel kolluk kuvvetlerince yapılan sorgulama gerekse konaklama süresi esnasında Covid-19 tanısı konulduğu ya da temaslı olduğu tespit edilen kişilerle ilgili olarak daha önce Bakanlığımızca gönderilen genelgeler ile Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin Konaklama Tesislerinde Alınması Gereken Önlemler başlıklı maddesinin ilgili hükümlerine göre gerekli iş ve işlemler yerine getirilecek.

Bu çerçevede Covid-19 tanısı konulduğu ya da temaslı olduğu tespit edilen kişilerle ilgili olarak;

Genelge Kapsamında Alınan Tedbirler:

 • Covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bakanlığımız genelgeleri kapsamında Güvenli Turizm Sertifikası uygulaması gereği oluşturulan misafir izolasyon odalarına yerleştirilecek.
 • Misafir izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda ise Vali/Kaymakamlar tarafından ilgili bakanlık  genelgeleri ile Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin hükümleri göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler alınacak.

Bu Genelge hükümlerine yönelik gerçekleştirilen denetimler sonucunda HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren konaklama tesislerinin İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda ilgili Valilik/Kaymakamlıkça 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek.

Vali/Kaymakamlarca gerekli kararlar ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek. Böylece kontrol hemen sağlanmış olacak. Seyahat ve toplu ulaşımda koronavirüsün yayılması biraz daha kontrol altına alınarak azaltılmış olacak.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES-Kodu-Nasil-Alinir

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

 • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
 • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
 • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
 • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
 • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Koronavirüs hakkında son gelişmelerden haber olmak için Teknobuk.com’u takip etmeye devam ediniz. Her gün son gelişmeler hakkında sizlere bilgi sunmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte günlük koronavirüs tablosunu da paylaşıldığı gibi sizlerle buluşturuyoruz.

“Şehir İçi Toplu Taşımada ve Konaklamada HES Kodu Zorunluluğu Getirildi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir