Sıfır Yer Çekimi Koşullarında Yaşamak Nasıl Bir Şey? Rus Kozmonot Anlattı

Rus kozmonot, İvan Vagner, sıfır yer çekimi koşullarında yaşamanın nasıl olduğuna ve zor yanlarına değindi.

Rus Kozmonot, görevini sürdürdüğü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (uui) katılım sağladığı bir yayında sıfır yer çekimi koşullarında yaşamamanın en zor yanının izolasyon ve günlük yaşam şartları olduğunu belirtti.

İvan Vagner, Benim için en zor olanı zannedersem kapalı bir ortamda uzun süreli izolasyon. Ve ayrıca günlük yaşam şartları. Gerçi insan her şeye alışıyor” ifadelerini kullandı.

rus-kozmonot-2

Resim çizmenin hatta kendi el yazısını kullanmanın bile sıfır yer çekimli ortamda çok zor olduğuna değinen Vagner,“Sıfır yerçekimi şartlarında resim çizmek gerçekten de zor. Kendi el yazınızı kullanmanız ve doğru yazmanız, Dünya’da olduğundan çok daha zor” diye konuştu.

Vagner, dünyaya dönüşü ile oradaki en çok özleyeceği şeyin, lombozdon görülen gündüz ve gece manzaraları olacağını ifade etti.

Vagner, “Özleyeceğim ikinci şey ise sıfır yer çekimi. Burada hiç zorlanmadan takla atabilir ya da herhangi başka bir akrobasi hareketi yapılabilir. Hiçbir çaba harcamaya gerek yok” diye konuştu.

İvan Vagner, geçtiğimiz nisan ayında Rus kozmonot Anatoliy İvanişin ve NASA astronotu Christopher Cassidy ile UUİ’ye ulaşarak göreve başlamıştı. şu an onlar ile birlikte UUİ’de Amerikalı Douglas G. Hurley ve Robert L. Behnken de görev alıyor.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta bulunan yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir