SpaceX, 60 Yeni Starlink Uydusunu Yörüngeye Yerleştirdi

SpaceX bugün başarılı bir fırlatma gerçekleştirdi ve 60 adet yeni Starlink uydusunu geniş bant internet hizmeti sağlamak için yörüngeye yerleştirdi. Uydular bir Falcon 9 roketinde yörüngeye yerleştirildi ve kalkış Kennedy Uzay Merkezi’nde gerçekleşti. SpaceX, geniş bant hizmetini yaymak için bir başlangıç ​​işletim yeteneği kurmayı planladığı dağıtımının ilk aşamasına devam ediyor.

Projenin ilk aşamasında yörüngeye en az 1440 uydunun yerleştirilmesi gerekmektedir. Yörüngeye yeni yerleştirilen 60 ek uydu ile birlikte şu anda şirketin Dünya’yı çevreleyen toplam 835 Starlink uydusu var. Starlink’in nihai hedefi, tüm dünyayı geniş bant hizmetiyle örtmek. Şirket, özellikle geniş bantın mevcut olmadığı kırsal alanlara odaklanmaktır. Sonuç olarak şirket, 30.000’e kadar uyduyu alçak Dünya yörüngesine yerleştirmeyi planlıyor ve gerektiğinde arızalı uyduları değiştirecek.

Uyduları alçak Dünya yörüngesine yerleştirmek özellikle önemlidir. Çünkü bu durum, mevcut uydu tabanlı geniş bant sistemlerini engelleyen gecikmeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Mevcut uydu genişbant sistemleri, sabit yörüngede bulunan uyduları kullanır. SpaceX, fabrikasının ayda 120 uydu üretebileceğini söyledi. Şirket, geçen yılın sonundan beri uyduları yörüngeye yerleştiriyor ve bazı gökbilimciler, bu proje konusunda şirketle tartışma halinde.

starlink-uydu-1024x538

Uydular beklenenden çok daha parlak gözükmektedir. Bu durum özellikle gökbilimcileri rahatsız ediyor. Gökbilimciler, bu durumun Dünya tabanlı teleskopların gözlem yapmasını engelleyeceklerinden endişelenmektedir. Bunun yanı sıra SpaceX, şu anda yörüngede bulunan uyduları çalışmaya koyuyor.

ABD’nin Washington eyaletinde orman yangınlarıyla mücadele eden ilk müdahale ekiplerine, iletişimi sağlamak için Starlink terminalleri verildi. Cihazları kullanan orman yangınlarına müdahale ekipleri, geçmişte kullandıkları diğer taktik iletişim sistemlerine kıyasla SpaceX’in yeni teknolojisinin daha güvenilir olduğunu söylediler.

“SpaceX, 60 Yeni Starlink Uydusunu Yörüngeye Yerleştirdi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir