SpaceX İlk İnsanlı Uzay Uçuşunu Gerçekleştiriyor (Canlı İzle)

Ünlü girişimci Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, şimdiye kadar uzay taşımacılığı konusunda önemli işler başardı. Şirket şimdi ise NASA tarafından yetiştirilen iki astronotu uzaya göndererek şirket bünyesindeki ilk insanlı uçuşu gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Bu uçuş tarihe adını yazdıracak. Bunun nedeni ise bu uçuş ile birlikte ilk defa devletlerden bağımsız bir özel şirket uzaya insan göndermiş olacaktır. İki astronotun uzaya çıkarılacağı “Crew Dragon” isimli bu görev için canlı yayın başlamış durumda. Bu canlı yayını nasıl izleyebilirsiniz veya nereden izleyebilirsiniz bunları bu yazıda belirteceğiz.

SpaceX, Uzaya İnsan Gönderen İlk Özel Şirket Olacak

Bugüne kadar birçok devlete bağlı uzay ajansı tarafından onlarca kez insanlı uzay uçuşları gerçekleşti. Ancak Elon Musk’ın SpaceX şirketi bu konuda ilk özel şirket olma başarısını yakalamış durumda. Şirket gelecek adına 100 yolcu kapasitesine sahip uzay araçlarını geliştirmeye ve tasarlamaya devam ediyor.

Crew Dragon isimli bu uçuş görevi SpaceX’in Falcon 9 roketi ile gerçekleşecek. Falcon 9 roketi, uçuşa hazır olmak için fırlatma rampasındaki yerini şimdiden almış durumda. Ayrıca birçok insan ekranları başından bu önemli uçuşu meraklı ve heyecanlı bakışlar ile izliyor.

Şimdiye kadar uzaya giden herkes devletler tarafından yönetilen uzay ajansları tarafından gönderildi. SpaceX ise bu cümleyi artık yok sayacak ve özel bir şirketin de bunu yapabildiğini herkese gösterecek.

dragon-kapsül-1024x576

Şirket şimdiye kadar geliştirdiği yüksek teknolojili roketler ile çeşitli uyguları ve Uluslararası Uzay İstasyonu için gereken bazı cansız yükleri uzaya taşıdı. Şimdiye kadar hep bu tarz yükler için kullanılan Falcon 9 roketinin tepe noktasında bu sefer iki astronotun yer aldığı bir Dragon kapsülü bulunuyor.

Uzaya gönderilecek astronotlar NASA tarafından yetiştirilmişlerdir. Ayrıca astronotların isimlerinin Douglas Hurley ve Bob Behnken olduğunu da belirtelim. Her iki astronot da bu uçuş için 1 haftadır Kennedy Uzay Merkezi’nde son hazırlıklarını tamamlamak için bulundular.

Bu iki astronot, SpaceX tarafından geliştirilmiş özel uzay kıyafetleri ile birlikte tarihe adını yazacak olan özel şirket tarafından gönderilen ilk insanlı rokette yerlerini aldılar. Özel şirket tarafından uzaya gönderilen ilk insanlar da yine Douglas Hurley ve Bob Behnken olmuş olacak.

SpaceX Crew Dragon Demo-2 Görevinin Detayları

Dragon kapsülü bu görev ile birlikte iki astronot tarafından test edilmiş olacak. Üzerinde küçük roketlerin yer aldığı Dragon kapsülü, Falcon 9 roketi ile uzaya çıktıktan sonra, Falcon 9’dan ayrılacak ve ISS’ye doğru hareket edecek. ISS’ye ulaştıktan sonra kapsül otomatik olarak kendisini uzay istasyonuna kilitleyecek ve astronotlar kapsül ile ilgili bazı testler yapmaya başlayacak.

Astronotlar bu testleri manuel kontrolcüler ile değil de tamamen dokunmatik olan ekranlar üzerinden gerçekleştirecek. Her iki astronot da uzayda daha önceden yaklaşık 1 ay geçirmiş durumdalar. Bu yüzden iki isim de bu konuda yeteri kadar tecrübeye sahip.

dragon-demo-2-astronotlar-1024x454

Astronotların bulunduğu kapsülü uzaya fırlatacak olan Falcon 9 roketi tamamen otonom sistemler ile donatılmış. Fırlatma görevi tamamlandıktan sonra bu roket, Atlas Okyanusu üzerinde yüzden SpaceX istasyonuna dönüş yapacaktır. Bu tarihi uçuş ile ilk kez bir özel şirket tarafından uzaya insan gönderilmiş olacak.

SpaceX roketinden ayrıldıktan sonra ISS’ye kilitlenecek olan Dragon kapsülü, yeterlilik konusunda test edilecek. Bu test işlemleri tamamlandıktan sonra kapsül ISS’den ayrılacak ve uzay boşluğunda süzülerek hesaplanan rota doğrultusunda yeryüzüne inecek.

Bu iniş sırasında kapsülün üzerinde yer alan roketler kullanılacak ve kapsülde yer alan paraşüt açılarak Atlat Okyanusu’ndaki platforma iniş yapılacak. Daha sonrasında ise SpaceX şirketinin Go Navigator isimli gemisi ile birlikte ekip ve Dragon kapsülü bu platformdan alınarak karaya götürülecektir.

SpaceX Crew Dragon Demo-2 Canlı Yayını:

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir