T Hücresi Kendi Sessiz Zamanını Nasıl Ayarlar?

Tüm hücrelerin tıpkı tüm insanlar gibi düzgün çalışabilmek için “sessiz” zamana ihtiyaç vardır ve bu özellikle bağışıklık sisteminin ana silahlarından T hücresi için geçerlidir. Her zaman aktivasyona hazır olmalı ve vücuttaki hemen hemen her hücreden daha hızlı bölünmeye hazır olmalıdırlar.

T hücreleri fazla çalıştığında, insanlar lenfomalar, lösemi ve otoimmün bozukluklar gibi aşırı aktif bir bağışıklık tepkisi hastalıklarına daha duyarlı olabilirler.

Şimdi, Yale araştırmacıları T hücresi döngüsünün sessiz fazını veya hücrenin bölünürken geçtiği aşamaları korumak için bir çift anahtar faktör keşfettiler. Bulgu, aşırı aktif bir bağışıklık sistemi yanıtı içeren hastalıklar için potansiyel yeni bir ilaç hedefi olduğunu düşündürmektedir.

teknobuk-haber-t-cell-kapak
T Hücresi temsilidir.

İmmünobiyoloji Sterling Profesörü Richard Howard ve Howard Hughes Tıp Enstitüsü araştırmacısı “Her T hücresinde bir gaz pedalı ve aynı anda çalışan frenler var” dedi. “Bu frenler ortadan kalktığında, otomobil yüksek hızda kalkıyor.”

Flavell ve ilk yazar Soo Seok Hwang, T hücresini “fren” leri sırayla neyin sakladığını araştırmak istedi. Bağışıklık hücreleri tarafından hızlı aktivasyon, patojenlere zamanında yanıt vermek için çok önemlidir, ancak tüm hücreler gibi, T hücreleri de bölünmek ve çoğalmak için döngüsünün sessiz fazına girmelidir.

Laboratuvar, BTG1 ve BTG2 olmak üzere iki spesifik faktörün, içindeki haberci RNA (mRNA) miktarını azaltarak hücresel frenler olarak hareket ettiğini buldu. Messenger RNA, bu durumda T hücrelerini yapmak için talimatlar içerir. İki faktöre sahip olmayan fareler, aşırı mRNA ve kodladıkları proteinlerin yanı sıra yüksek seviyelerde T hücresi aktivasyonu gösterdi.

Araştırmacılar, bu faktörlerin arttırılmasının, bazı kanserlerin ve otoimmün hastalıkların bir durum özelliği olan T hücrelerinin hiper-aktivasyonunu önlemeye yardımcı olabileceğini düşünüyor. Tersine, BTG1 ve BGT2’yi hedeflemek, yavaş bir bağışıklık sisteminden bir yanıtın hızlı bir şekilde başlamasına yardımcı olabilir.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir