Türkiye ve Rusya Ortak Koronavirüs Aşısı Geliştirmek İçin Görüşüyor

Türkiye ve Rusya ortak bir çalışma ile koronavirüs aşısı geliştirmek için görüşmelere başlamış durumda. Her iki ülkeden de yetkili kişiler video konferans yöntemi ile Covid-19 ile mücadele, aşı ve ilaç geliştirilmesi konusunda çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiler.

Görüşmede, Türkiye ve Rusya’daki mevcut koronavirüs salgınının durumunun ele alındığı belirtildi. Ayrıca yapılan açıklamada, görüşme sırasında Covid-19 için aşı çalışmaları, tedavi ve salgına karşı önlemlerin gidişatı ile ilgili konuların konuşulduğu da ifade edildi.

Her iki ülke de salgının olumsuz bir senaryoda gelişmemesi için geniş önlemlerin alındığı belirtti. Ayrıca salgın vakalarının düşüş eğiliminde olduğuna da dikkat çekildi. Yapılan açıklamada ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

“Türk tarafı, Kovid-19 aşısı geliştirme konusunda ortak çalışmaya hazır olduğunu vurguladı. Bununla ilgili olarak Rus ve Türk bilim insanları ile uzmanlar arasında bu konuda bilgi alışverişi için istişarelerde bulunulmasına karar verilmiştir.”

rusya-türkiye-el-sıkışma-1024x564

Koronavirüs kapsamındaki önlemleri gevşetme konusundaki yaklaşımlar da iki ülke arasında konuşuldu. Türkiye’yi temsil eden heyet, salgındaki yavaşlamadan dolayı ekonomide çeşitli sektörlerin gelişmesine yönelik planın yöneticiler tarafından uygulandığını aktardı.

Yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi: “Turizm sezonunun başlamasına bağlı olarak Kovid-19’un yayılmaması ve taşınmaması için özellikle de otel kurallarında değişiklik yapılmasına yönelik bir dizi önlemler alınacak. Sonuç olarak, Rospotrebnadzor ile Türkiye Sağlık Bakanlığı arasında bilimsel ve teknik iş birliği konulu bir anlaşmanın geliştirilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştır.”

“Türkiye ve Rusya Ortak Koronavirüs Aşısı Geliştirmek İçin Görüşüyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir