Türkiye’deki İlk Lityum Üretim Tesisi Açıldı

Türkiye’de ilk kez bir lityum üretim tesisi açıldı. Bugün düzenlenen bir törenle birlikte ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi Eskişehir’de açıldı. Açılan tesiste bor üretilirken ortaya çıkan sıvı atıklardan lityum üretimi sağlanacak.

Geçen aylarda Türkiye’nin lityum üreteceği ve bu alanda olan dışa bağımlılığın az da olsa azalacağı medyada duyurulmuştu. Duyurulan ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi bugün düzenlenen bir resmi tören aracılığı ile açılmış oldu. Tesisteki lityum üretim şeklininse dünyada ilk olduğu belirtildi.

Bahsedilen üretim tesisinde üretilecek olan lityumun öncelikli olarak yerli otomobilimiz olan TOGG ve daha sonrasında ise mobil cihazlar, bilgisayarlar ve tabletler gibi akıllı teknolojileri kullanıma sunmak için kullanılacağını belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, lityumun rafine bor üretimi esnasında meydana gelen sıvı atıklardan geri dönüştürme yolu ile üretileceğinin altını çizdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yöntemin ilk defa Türkiye’de uygulanacağının altını çizdi.

lityum-1024x576

Tesisin ilk etapta yıllık 10 tonluk üretim yapacağı duyuruldu. Konu hakkında açıklamalar yapan Bakan Dönmez, “Tesisimiz tam kapasite devreye girdiğinde yıllık 600 tonluk bir üretimle inşallah Türkiye’nin lityum ihtiyacının yarısını buradan karşılayacağız. Böylece yıllık 20 milyon dolara denk gelen lityum ithalatının da önüne geçmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Sönmez sözlerine şöyle devam etti: “Mevcut stok sahasında bulunan atıklar lityum üretmek için değerlendirilecek ve böylece yeni atık depolama alanlarına duyulan ihtiyaç da azalacak. Tesisimizde yılda yaklaşık 440 bin metreküp sıvı atık işleyeceğiz ve bu atığın yüzde 90’ını geri kazanacağız. Atık depolama maliyetinin azalmasıyla yılda 1 milyon 300 bin dolarlık depolama maliyetinden de tasarruf etmiş olacağız.”

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

2 Responses

  1. Muhammed Ç. dedi ki:

    Nerede kuruldu ki bu tesis?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir