Volkswagen Türkiye’ye Kuracağı Fabrikadan Vazgeçti: Peki Neden?

Volkswagen Türkiye’ye kuracağı fabrikadan vazgeçti.

Çıkan haberlere göre otomobil devi Volkswagen Türkiye’ye fabrika kurmaktan vazgeçti.

Volkswagen Kuracağı Fabrikadan Neden Vazgeçti? Koronavirüsün Bir Etkisi Oldu mu?

Volkswagen’in tahminlerine göre koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle otomobil sektörüne olan talep düşecek ve bu durum uzun bir süre devam edecek. Volkswagen bu durumu sebep göstererek Türkiye’de kuracağı fabrikadan vazgeçti. Bu yeni fabrika Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da artan talebi karşılayabilecekti. Planlanan bu talep artışı gerçekleşmeyeceği için mevcut üretimin talepleri karşılayacağı düşünülüyor.

volkswagen-2

Geçtiğimiz yıllarda Volkswagen Türkiye’ye fabrika kurmaya dair ilk adımları atmıştı. Firma tarafından alınan stratejik kararlar sonucunda ise bu yatırım planı defalarca kez ertelendi. Firma Türkiye’de “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ.” adında 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket dahi kurmuştu. Volkswagen tarafından kurulacak olan bu fabrikanın 4 bin civarı kişiye istihdam sağlayacağı düşünülüyordu.

Firma tarafından yapılan açıklama ise şu şekildeydi: “Haberi onaylıyoruz. Volkswagen Türkiye’de fabrika kurma planını durdurdu. Koronavirüs nedeniyle küresel otomobil talebinin düşmesi ve buna bağlı olarak büyüme trendindeki değişim nedeniyle Volkswagen’in ek üretim kapasitesi açmasına gerek duymuyoruz. Türkiye’ye açacağımız yeni fabrikanın Doğu Avrupa ve Orta Doğu’daki artan talebi karşılamasını planlamıştık. Koronavirüs nedeniyle bu talebi karşılamak için mevcut tesislerimiz ve üretim kapasitemiz yeterli olacak.”

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta bulunan yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir