Yapılan Aşı Çalışmalarıyla Koronavirüsün Yeni Resimleri Ortaya Çıktı!

Bilim insanları kısa süre içerisinde Çin’in Wuhan kentinden yola çıkıp bütün dünyada etkisini hızla gösteren koronavirüs üstünde aşı çalışmalarına devam ediyor. Yapılan bu çalışmalar sırasından koronavirüsün yeni resimleri ortaya çıktı.

Dünya çapında koronavirüs salgın hastalığına karşı aşı çalışmaları devam ediyor. Koronavirüsle mücadelede en önemli adımın virüs vücuda girdikten sonra nasıl bir davranış içerisine girdiğini bulmak olacağını belirten uzmanlar devam eden çalışmalarında ilginç bir bilgi edindiler.

ABD’nin San Francisco Üniversitesi’nden bilim insanları koronavirüsün yeni görüntülerini paylaşarak virüsün vücuttaki hücrelere nasıl zarar verdiğini açıkladılar.

koronavirüs-etkisi

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir