Yaşlıların Bıraktığı Koronavirüs Yoğun Bakım Alanlarını Gençler Dolduruyor

Koronavirüs sebebiyle yaşlılar yoğun bakım alanlarına alınmıştı. Şimdi ise yaşlıların yoğun bakım alanlarını gençler dolduruyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, gençlerin yoğun bakımda tedavi görme oranının %25’e çıktığını açıkladı. Gündüz, “Yaşlıların bıraktığı yoğun bakım alanlarını gençler dolduruyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Gündüz, açıklamalarına “Belirtileri birbirine çok yakın. O nedenle laboratuvar testleri ve birtakım hastanede yapılan tetkiklerle birini diğerinden ayırt etmek mümkün oluyor. Ancak toplumumuz eğer Covid-19 için alınan önlemlere devam ederse mevsimsel gripten de korunabiliriz. Biz yine maske, mesafe ve el hijyenine dikkat edelim. Düzensiz kalabalıklara girmekten kaçınalım.” ifadelerini ekledi.

koronavirus-yogun-bakim-2

Gündüz tedbirlere uyulamam sonucu yoğun bakımlarda yer alan yaşlıların yerini gençlerin alamaya başladıklarını açıkladı ve “Görüyoruz ki yaşlı bireyler bu süreçte kendilerine daha da dikkat ediyorlar. O nedenle ne yazık ki yaşlıların bıraktığı yoğun bakım alanını gençler dolduruyor. Ayrıca 50 yaş altındaki hastalar da artık yoğun bakım tedavisi görecek kadar ağırlaşabiliyor” açıklamalarını yaptı.

Gribe Karşı Alınan Tedbirler Koronavirüs ile Aynı mı?

Prof. Dr. Gündüz son bahar aylarında koronavirüsle aynı tedbirleri alıp gripten korunulabileceğini de belirtti ve “Belirtileri birbirine çok yakın. O nedenle laboratuvar testleri ve birtakım hastanede yapılan tetkiklerle birini diğerinden ayırt etmek mümkün oluyor. Ancak toplumumuz eğer Covid-19 için alınan önlemlere devam ederse mevsimsel gripten de korunabiliriz. Biz yine maske, mesafe ve el hijyenine dikkat edelim. Düzensiz kalabalıklara girmekten kaçınalım. Böylelikle hem koronavirüsten hem de mevsimsel gripten korunmuş oluruz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Gündüz bölgesel tedbirlerin getirilebileceğini belirterek, “Biz geleneklerine bağlı bir milletiz. Bunlar son derece güzel şeyleri de ifade ediyor ama aşırı kalabalıkların oluştuğu kutlamalar, taziyeler ve benzeri birtakım faaliyetlerden kesinlikle kaçınmalıyız. Bunun aşısı, ilacı çıkmadıkça ya da virüs olumlu anlamda mutasyona uğramadıkça bu hastalık devam edecek. Biz basit önlemler alarak ve en azından aşı bulunana kadar bu virüsle yaşamasını öğrenerek bu süreci geçirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir