Yerli Koronavirüs İlacı TR-C 19 Ruhsat Aşamasında

Kısa süre içerisinde dünya çapında etkili olan koronavirüs salgınına karşı yürütülen aşı ve ilaç çalışmaları hakkında Türkiye’den umutlandıran bir haber geldi. Yerli Koronavirüs İlacı TR-C 19 adındaki ilaç için klinik test aşamasına geçiliyor.

Koronavirüs salgın hastalığının birçok ülkede bulaş hızı düşmüş olsa da tehlikesini yitirmedi. Koronavirüse karşı aşı ve ilaç çalışmaları aralıksız bir şekilde devam etmekte. Bu salgınla mücadelede ülkemiz de önemli bir gelişme sağladı.

Koronavirüse karşı yürütülen aşı çalışmalarından henüz elle tutulur bir sonuç alınamamışken,Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) ve VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi AŞ ortaklığından ilaç alanında umut verici bir haber geldi.

trc-19

SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, yerli koronavirüs ilacı TR-C 19 hakkında gönüllü olacak hastaların üzerinde denenmeye hazır hale geldiğini ve ilaç için ruhsatlandırma faliyetlerinin kısa bir süre içerisinde başlayabileceğini açıkladı. Erdöl yürütülen arge çalışmalarının sonucunu aldıklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmaların bir neticesi olarak, Sağlık Bakanlığına bağlı TÜSEB’in de desteklediği ‘TR-C 19’ ismiyle ürettiğimiz ilacın Ar-Ge çalışmaları neticesinde, daha önce laboratuvarda izole edilen Kovid-19 virüsünü nötralize ettiğini ve gönüllü, aktif Kovid-19 pozitif hastalar üzerinde uygulamaya hazır hale geldiğini ifade etmek istiyorum. Bu konuda gerekli izinleri bekliyoruz. Kısa bir süre içerisinde TR-C 19’un ruhsatlandırılmasını planlamaktayız. Bu vesileyle Sağlık Bilimleri Üniversitemizin fedakâr çalışanlarına, VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi AŞ’ye, TÜSEB’e, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne, Antimikrop Ar-Ge ve Biyosidal Analiz Merkezine ve katkı veren herkese teşekkür ediyorum.”

VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş yaptığı açıklamada ‘TR-C 19’ ilacı ile aynı zamanda koronavirüse karşı iki tane farklı ilaç molekül çalışmasının da devam ettiğini belirtti. Gönüllü hastaların üzerinde yapılacak ola klinik testlerine göre ilaç üretimi T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı TÜBİTAK tesislerinde yapılacak. Sonuçların olumlu çıkmasıyla birlikte ilaç ruhsatlandırılacak. Yerli ilaç, TR-C 19’un seri üretimini ise VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş üstlenecek ve bu ilaç şirketin İstanbul’da yer alan üretim tesislerinde üretilecek.

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir