ABD, İnsan Mücadelesi Deneyleri İçin Kendi Koronavirüsünü İmal Edecek

Her gün onbinlerce Amerikalının COVID-19 testlerinin sonucu pozitif çıkıyor. Her zamanki gibi aşı olmadan bu pandeminin önümüzdeki aylarda hayatımızı yaşama şeklimizi etkileyeceği aşikar. ABD hükümeti bilim adamları, gerekli hale gelirlerse, aşıların insanlarla mücadele denemelerinde kullanılmak üzere yeni bir koronavirüs suşu üretmeye başladılar.

İnsan mücadelesi deneyleri, Çin’deki viral salgının tüm dünyada yayılmaya başlamasından bu yana sıcak bir tartışma konusu oldu. İnsan mücadelesi deneyleri sağlıklı katılımcıların aşılandıktan sonra hastalanıp hastalanmadıklarını görmek için koronavirüs enjekte edildiği denemelerdir. Bu açıkça süreci önemli ölçüde hızlandırır. Ancak aşı etkisiz ise, katılımcılar enfekte olur. Dolayısıyla geliştirdikleri semptomlarla başa çıkmak zorunda kalırlar.

ABD İnsan Mücadelesi Deneylerini Göze Alacak Mı?

Reuters, insanlarla mücadele denemelerini gerçeğe dönüştürmek için yapılan çalışmaların hala başlangıç ​​niteliğinde olduğunu belirtiyor. Şu anda Moderna, Pfizer ve diğer şirketlerin devam eden 3. Aşama aşı denemelerinin yerini almayacağını açıklıyor. Reuters ayrıca, AstraZeneca ve Johnson & Johnson da dahil olmak üzere bazı ilaç şirketlerinin, garanti edilmesi halinde COVID-19 aşılarını test etmek için deneme denemeleri yapmayı düşünmeye istekli olacaklarını belirtti.

teknobuk-haber-covid19-dogal-sf-ici-1024x484
Salgına sebep olan virüs SARS-CoV-2’nin yapısı.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, “SARS-CoV-2 için aday aşıları veya terapötikleri tam olarak değerlendirmek için insan mücadelesi deneylerine ihtiyaç duyulabilir. NIAID, insanlarla mücadele çalışmaları yürütmenin teknik ve etik hususlarını araştırmaya başladı” dedi.

Standart denemeler, katılımcılarının yanlışlıkla virüsle temas kurmasına bağlı olduğundan, tipik olarak, bir virüsün dolaşımı yavaşladığında insan mücadelesi deneyleri gerçekleştirilir. ABD’de geçen hafta ortalama 53.000’den fazla insan virüse yakalanıyor. Bu yüzden deneyler ülkede büyük bir endişe teşkil etmiyor. Ancak yayılmanın yavaşlaması da göz önüne alınmakta. Eğer yavaşlarsa diye başka alternatiflerin hazırlıkları da devam ediyor.

Bu denemelerin gerçekleşmesi için bilim insanlarının “uygun bir SARS-CoV-2 suşu üretmesi, bir klinik protokol hazırlaması ve bu tür çalışmaları yürütmek için gerekli olan kaynakları belirlemesi” gerekir. Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda aşı araştırmacısı olan Dr. Anna Durbin, geçmişte birçok zorlama denemesi yürüttü. Tüm bunları başarmanın 12 aya kadar, ardından testler arasında koordinasyonun 6 ay daha sürebileceğini söyledi. Diğer bir deyişle, insan mücadelesi deneyleri, bazılarının umduğu gibi hızlı bir çözüm olmayacak.

Özet olarak okumak isterseniz
  • Reuters’a göre, ABD’li bilim adamları, insan meydan okuma denemelerindeki katılımcıları kasıtlı olarak enfekte etmek için kullanabilecekleri yeni bir koronavirüs türü üretmeye çalışıyorlar.
  • Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, insan mücadelesi denemeleri “katılımcıların kasıtlı olarak bulaşıcı bir hastalık organizmasıyla sorgulandığı denemelerdir”.
  • Aşılar için meydan okuma denemeleri gerekli hale gelse bile, bunların kurulması bir yıldan fazla sürebilir.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir