ABD, Rus Koronavirüs Aşısının Hiçbir Şekilde Denenmediğini İddia Ediyor

Rusya, dünyada yeni koronavirüs için bir aşıyı onaylayan ilk ülke olmak istedi. Ve oldu da. Klinik deneyleri ilk yürütenler değildiler. Erken sonuçları ilk yayınlayanlarda değillerdi ve testin son aşamasına ulaşan ilk kişilerde değiller. Rusya, aşısının etkili veya güvenli olduğunu hiçbir yolla kanıtlamadı. Klinik öncesi aşamalar veya Faz 1 ve 2 denemeleri için çalışma bulunmamakta. Rusya’nın yaptığı tek şey, kritik Faz 3 denemesi başlamadan önce bir ilacı onaylamaktı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), testin ileri aşamalarında olan dokuz COVID-19 aşı adayı listesine Rus aşısını dahil etmedi.

DSÖ genel müdürünün kıdemli danışmanı Dr. Bruce Aylward “Bu noktada bir karar vermek için yeterli bilgiye sahip değiliz”. dedi. “Şu anda, söz konusu ürünün durumunu, yapılan denemeleri ve ardından sonraki adımların ne olabileceğini anlamak için ek bilgi almak üzere Rusya ile görüşüyoruz.” diye devam etti.

Raporda, Başkan Putin’in bu hafta başlarında aşıyı onayladığını ve aşının insanları hiçbir bilimsel kanıt sunmadan iki yıla kadar koruduğunu iddia ettiği belirtiliyor. Virüs, herhangi birinin cevabı bulması için çok yeni. Bu yüzden hiçbir bilim adamı, bir aşının sağlayabileceği COVID-19 bağışıklığının ne kadar süreceği hakkında tahmin yürütmedi.

DSÖ ve ortakları, Covax girişiminde ileri düzeyde test edilen dokuz deneysel COVID-19 ilacını içeriyordu. Bu, DSÖ’nün ülkeleri aşılara erken erişim elde etmeleri için katılmaya teşvik ettiği bir yatırım mekanizmasıdır. Gelişmekte olan ülkeler için finansman da bu girişim yoluyla artırılacaktır.

koroanvirüs-aşısı-1024x576

ABD, Rusya’nın Koronavirüs Aşısı Teklifini “Güvensiz” Buldu

Ayrı bir gelişmede CNN, Rusya’nın ABD’ye koronavirüs aşılarında yardım teklif ettiğini ve Amerika’nın hayır dediğini bildirdi.

Rus yetkililer, Operasyon Warp Speed ​​ile “benzeri görülmemiş bir işbirliği” sunduklarını, ancak “ABD’nin şu anda Rus tıbbî ilerlemelerine açık olmadığını” söylediler. Üst düzey bir yetkili, “Amerika tarafında Rusya’ya karşı genel bir güvensizlik duygusu var. Biz teknolojilerin – aşı, testler ve tedaviler dahil – bu güvensizlik nedeniyle ABD’de benimsenmediğine inanıyoruz” dedi.

Beyaz Saray Basın Bakanı Kayleigh McEnany Perşembe günü yaptığı açıklamada, Başkan Trump’ın Rus aşısından haberdar olduğunu söyledi. Amerikan aşılarının “sıkı” 3. Aşama testlerinden geçtiğini ve çok daha yüksek standartlara tabi tutulduğunu ekledi. ABD’li yetkililer CNN’e, Rus aşısının yarı pişmiş olarak görüldüğünü ve ABD’nin asla ilgilenmediğini söyledi. Bir kişi, “ABD’nin bunu (Rus aşısını) insanlar bir yana, maymunlar üzerinde denemesinin hiçbir yolu yok” dedi.

abd-koronavirüs-2

Bazı ABD Şirketleri Rus Aşısını İstiyor

Rus yetkililer ayrıca, Rusya’nın ABD şirketlerinin ABD’de Rus aşısını üretmesine izin vermeye açık olduğunu söylediler. Bazı ABD şirketlerinin herhangi bir isim vermeden ilaca ilgi duyduklarını söylediler.

Reddedilmenin ardından, Rus kaynakları Washington’un aşıyı “ciddi şekilde benimsemeyi” düşünmesi gerektiğini söylediler. Bir Rus yetkili, “Aşımızın en etkili olanlardan biri olduğu kanıtlanırsa, ABD’nin bu seçeneği neden daha derinlemesine araştırmadığı, politikanın aşıya erişim yolunu neden engellediği sorular sorulacak” dedi.

Bu bir salgın parodi gibi görünse de, ilacın işe yaradığını kanıtlayabilecek hiçbir kanıt olmadığı için ABD’nin Rus aşısı hakkında gerçek endişeleri var. Bir ABD hükümet danışmanı, “Şu anda Rusya’da klinik deneyler yapabilecek kadar hastalıkları var. Ancak bunu yeterince büyük ölçekte yapmış gibi görünmüyorlar” dedi. “Bu aşının hiçbir denemesi yapılmadı. Daha büyük ölçekte işe yarayıp yaramadığına karar vermek için insanlar üzerinde çok az çalışma yaptılar. Tamamen yetersiz güvenlik verilerinden bahsediyoruz. ” diye de ekledi.

Eski bir üst düzey ABD yönetimi yetkilisi, Rus aşısının “bir şaka” olduğunu ve DSÖ’nün bile bunu çok ciddiye almadığını söyledi. Aynı kaynak, ülkenin batılı ülkelerle aynı protokollere bağlı kalması nedeniyle Çin’in aşı yarışını kazanmaya daha yakın olduğunu söyledi. Yetkili kişi, “Çin, normal tepki ve düzenleme dünyasına katılmayı çok istiyor ve bunu yapmaya çalışıyorlar” dedi. Rusya’nın aksine Çin, birkaç aday için aşı araştırma verilerini paylaştı. Deneysel ilacın testlerin ilk aşamalarında amaçlandığı gibi çalıştığını gösterdi. Çinli yetkililer ayrıca, ülkenin 3. Aşama test sonuçları henüz hazır olmadan bazı insanlara aşı uygulamayı düşündüğünü söyledi.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir