Akdeniz’de Devasa Yüzgeçli Bir Balinanın Leşi Keşfedildi

Geçtiğimiz hafta sonu yetkililer, Akdeniz’de devasa yüzgeçli bir balinanın leşini keşfettiler. Yüzgeçli balina veya Balaenoptera physalus, dünyadaki en büyük ikinci hayvan türüdür. 20 metre uzunluğundaydı ve şimdiye kadar keşfedilen en büyüklerden biri olan 77 tondan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Uzunluğu ve tahmini ağırlığı, onu Akdeniz’de şimdiye kadar bulunan en büyük balina cesetlerinden biri yapıyor. Balina, sıkıntı durumu olarak tanımlanan Sorrento Limanı’na yüzdüğünde keşfedildi. Sahil güvenlik yetkilileri, su altına çekilmeden önce kafasını liman duvarına birkaç kez çarptığını söylüyor.

Dalgıçlar gemiye gönderildi ve buzağıları su altında takip ettiler ve yüzgeçli balinanın cesedini keşfettiler. Yetkililer, balinanın ölen balinanın çocuğu olduğunu varsayıyor. Balinayı neyin öldürdüğünü belirlemek için deniz biyologları çağrıldı. Finback balinaları 26 metre uzunluğa ve 80 tona kadar büyüyebilir.

balina-2-1024x576

Nesli tükenmekte olan türler olarak kabul edilirler ve geçen yüzyılda ticari balina avcılığı tarafından yok edilen türlerdir. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, bugün finbackler için en büyük tehdidin tekne grevleri olduğunu söylüyor. Bu balinayı öldüren şeyin bir tekne çarpması olup olmadığı şu anda belirsiz.

Dünyadaki en büyük hayvanın ne olduğunu merak eden biri için cevap mavi balina olurdu. Mavi balinalar, kayıtlı tarihte var olduğu bilinen en büyük hayvandır ve 34 metre uzunluğa kadar ulaşabilir. En büyük numuneler 150 tona kadardır. Bunu bir perspektifle ifade etmek gerekirse, bir okul otobüsünün iki katından daha uzun ve büyük bir teçhizatlı traktör ve römorktan üç kat daha ağır.

“Akdeniz’de Devasa Yüzgeçli Bir Balinanın Leşi Keşfedildi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir