Android, iOS’a Kıyasla 20 Kat Daha Fazla Veri Topluyor

Android ve iOS işletim sistemlerindeki kullanıcı verilerin Google veya Apple’a gönderildiğini zaten biliyoruz. Ancak şimdi yeni bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre Android, iOS kıyasla 20 kat daha fazla veri topluyor. Bununla birlikte bu verileri direkt olarak Google ile paylaşıyor.

ArsTechnica tarafından yayınlanan rapora göre; Google’ın geliştirdiği Android, Apple’ın iOS’undan çok daha fazla bilgi topluyor. Araştırmaya gerçekleştiren Douglas Leith, teknoloji devleri kullanıcıların telemetri verilerini işletim sistemleri üzerinden alıyor. Aynı zamanda bu veriler içerisinde kullanıcının ne zaman oturum açıp açmadığı gibi detaylar da bulunmaktadır. Ayrıca kullanıcıların gizlilik ayarlarını nasıl yapılandırdığı da bunlar arasında yer alıyor.

Hem iOS hem de Android, kullanıcı SIM kartı taktığında bile bu bilgileri Apple ve Google ile paylaşmaktadır. Yapılan araştırmaya göre akıllı telefonlar, boş halde çalışırken bile ortalama dört buçuk dakikada bir veri gönderdiği sunucuya bağlanıyor. Bununla birlikte verilen toplanması ve şirketlere gönderilmesi, sadece işletim sistemleriyle de sınırlı değildir.

Google-Android-2-1024x576

Akıllı telefonlar genel olarak birtakım ön yüklü uygulamalar ve hizmetler ile birlikte satılmaktadır. Bu uygulamalar, kullanılmadıklarında veya açılmadıklarında bile şirketlerin sunucuları ile bağlantı kuruyorlar. iOS otomatik olarak Apple verilerini Siri, Safari ve iCloud’dan göndermektedir. Bunun yanı sıra Android; Chrome, YouTube, Google Dokümanlar, Google Messenger, cihaz saati ve Google arama çubuğundan veri toplamaktadır.

Google’da çalışan bir yetkili, söz konusu bu bulgulara itiraz etti. Bununla birlikte çalışmanın her işletim sistemi tarafından toplanan verileri ölçmek için hatalı yöntemlere dayandığını belirtti. Aynı zamanda şirket yetkilisi, veri toplamanın internete bağlı herhangi bir cihazın temel bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

“Android, iOS’a Kıyasla 20 Kat Daha Fazla Veri Topluyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir