Antikorlar, Hücrelerdeki SARS-CoV-2 Enfeksiyonunu Engelliyor

Utrecht Üniversitesi, Erasmus Tıp Merkezi ve Harbor BioMed’deki (HBM) araştırmacılar, SARS-CoV-2 (COVID-19) virüsünün kültürlenmiş hücrelere bulaşmasını önleyen tamamen insan menşeili bir monoklonal antikor belirlediklerini bildirdiler. Keşif, bugün yeni yayınlandı. Çalışma COVID-19’u tedavi etmek veya önlemek için tamamen insan menşeili bir antikor geliştirmeye yönelik ilk adımdır.

COVID-19 salgını dünya çapında hızla yayıldı ve dünya çapında 3.3 milyondan fazla insanı enfekte etti. Şu ana kadar 235.000’den fazla insanı öldürdü.

Utrecht Üniversitesi Araştırma Lideri Doçent Berend-Jan Bosch “Bu araştırma, geçmişte 2002/2003’te ortaya çıkan SARS-CoV virüsünü hedefleyen antikorlar üzerinde yaptığımız çalışmalar üzerine kuruludur,” diyor. “Bu SARS-CoV antikorları koleksiyonunu kullanarak, kültürlenmiş hücrelerde SARS-CoV-2 enfeksiyonunu nötralize eden bir antikor belirledik. Böyle bir nötralize edici antikor, enfekte olmuş konakçıdaki -virüs bulaşmış enfekte olmamış bir birey- enfeksiyonun seyrini değiştirme, virüs temizliğini destekleme veya koruma potansiyeline sahiptir. “

teknobuk-haber-covid19-dogal-sf-ici-1024x484
SARS-CoV-2 yapısı.

Berend-Jan Bosch, antikorun hem SARS-CoV hem de SARS-CoV-2’de korunan bir alana bağlandığını söyledi. Böylece her iki virüsü de nötralize etme yeteneğinin açıklanabildiğini belirtti. “Antikorun bu çapraz nötralize edici özelliği çok ilginçtir. Gelecekteki ortaya çıkan ilgili koronavirüslerin neden olduğu hastalıkların hafifletilmesi potansiyeli olabileceğini düşündürmektedir.”

Frank Grosveld, “Bu keşif, bu antikoru karakterize etmek ve potansiyel bir COVID-19 tedavisi olarak gelişmeye başlamak için ek araştırmalar için oldukça güçlü bir temel sağlar.” dedi. “Bu çalışmada kullanılan antikor ‘tamamen insan’ olup, gelişimin daha hızlı ilerlemesine izin verir ve bağışıklık ile ilişkili yan etki potansiyelini azaltır.” Geleneksel terapötik antikorlar önce diğer türlerde geliştirilir ve daha sonra onları ‘insancıllaştırmak’ için ek çalışmalara tabi tutulur. Antikor, Harbor BioMed’in H2L2 transgenik fare teknolojisi kullanılarak üretildi.

HBM Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Jingsong Wang, “Bu çığır açan bir araştırma” dedi. “Bu antikorun insanlarda hastalığın şiddetini koruyup koruyamayacağını değerlendirmek için çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Antikorun partnerlerle gelişimini ilerletmeyi umuyoruz. Teknolojimizin bu en acil halk sağlığı ihtiyacını karşılamaya katkıda bulunabileceğine inanıyoruz. Ayrıca başka araştırma yollarını da takip ediyoruz. “

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir