Araştırmacılar Koronavirüs Hastalığında Yeni Bir Semptom Buldu

ABD’li doktorlardan yeni bir koronavirüs semptomu ile ilgili açıklama. Doktorların dediklerine bakılacak olunursa ‘koronavirüs parmakları’ adında yeni bir semptom gözlemlenmiş durumda.

USA Today’ın aktarımına göre, koronavirüs hastalığında yeni bir semptom belirlendi. Alanında uzman kişiler bu semptomu, mor veya mavi renklere dönüşebilen bir ayak parmağı lezyonu olarak tanımlamış durumda.

Pensilvanya Üniversitesi’nde görev alan enfeksiyon hastalıkları uzmanı Ebbing Lautenbach, ayak parmaklarında meydana gelen bu lekelere temas edildiğinde yanma ve acı hissinin duyulduğunu açıkladı.

Bilim insanları tarafında yapılmış açıklamalara göre, bu hastalık çoğunluk la akut solunum yolu skıntısı sendromu olan hastalarda ve çocuklar da dahil olmak ile birlikte hastalığın asemptomatik seyir gösterdiği gençlerde meydana geliyor. Bu semptom ayrıca koronavirüs testinin negatif çıkabildiği hastalığın en erken dönemlerinden birinde yaşanabilecek bir sıkıntı olduğu da anlaşıldı.

Massachusetts Hastanesi Acil Servis Şefi Susan Wilcox, şiddetli bir grip veya viral pmömonisi olan hastalarda da bu semptomun görülmüş olduğunu kaydetti.

koronavirüs-alman-virolog

Koronavirüs Nasıl Yayılıyor?

Koronavirüs insanlar ile hayvanların teması sonucu yayılabiliyor. Bu virüsün insandan insana geçmesi ile bir insanın virüsün enfekte olduğu kişinin salgısıyla temas etmesi halinde yayılmış oluyor. Çinli bir virolog, bu koronavirüsünün kaynağının muhtemel olarak yarasalar olduğunu öne sürdü.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor, peki bu virüsten nasıl korunabilirim? Koronavirüsten korunmak için bazı yöntemleri uygulamak gerekiyor. Solunum virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olacak basit önleyici eylemler aşağıdaki gibidir.

  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir