Araştırmacıların Dinozorları Neyin Öldürdüğüne Dair Yeni Bir Teorisi Var

Bilim insanları, yaklaşık 66 milyon yıl önce dünyada dinozorların yok olmasına neden olan büyük bir olayın olduğunu biliyorlar. Chicxulub krateri, Meksika kıyılarında 150 km genişliğinde ve 20 km derinliğinde devasa bir çukur oluşturdu. Bilim insanları bunun, o sırada Dünya’daki dinozorları ve birçok türün neslinin tükenmesine neden olduğunu biliyor. Chicxulub kraterinin tam olarak ne olduğu ve nereden geldiği hakkındaki tartışmalar ise devam ediyor.

Bu konudaki gizem, asteroid veya kuyruklu yıldızın nereden geldiği ve neden Dünya’ya çarptığıdır. Harvard Üniversitesi astrofizik lisans öğrencisi Amir Siraj ve astronom Avi Loeb yeni bir çalışma yayınladı. Bu araştırma, kraterin dünyayı etkilemeden önce kökenlerini ve yolculuğunu açıklayabilir. Araştırmacılar, istatistiksel analiz ve yerçekimi simülasyonları kullandılar.

Bunu, Oort bulutundan kaynaklanan uzun dönemli kuyruklu yıldızların önemli bir kısmının yörüngeleri sırasında Jüpiter’in yerçekimi alanı tarafından yönlerinden saptırılabileceğini hesaplamak için tercih ettiler. Sungrazers olarak bilinen kuyruklu yıldızlar, kaya parçalarını parçalayabilen ve güneş tarafından yakın geçişleri sırasında kuyruklu yıldız şarapneli üretebilen güçlü gelgit kuvvetlerinin altına alınabilir.

Chicxulub kraterinde bulunan kanıtlar, nadir bir şeye işaret ediyor!

Güneşe yakın bir geçiş sırasında cisim üzerinde gelgit kuvveti oluşur. Bunun sebebi ise kuyruklu yıldızın güneşe daha yakın olan kısmının, güneşten daha uzak olan kısımdan daha güçlü yerçekimi çekişiyle etkilenmesidir. Bu, büyük bir kuyruklu yıldızın birçok küçük parçaya bölündüğü bir gelgit bozulmasına yol açabilir. Bunun önemli kısmı, ork bulutuna geri dönerken parçalardan birinin dünyaya çarpma olasılığının daha yüksek olmasıdır.

meteor-1024x683

Araştırmacıların yeni hesaplamalar yaptı. Buna göre uzun dönem kuyruklu yıldızların Dünya’yı etkileme şansının yaklaşık on kat arttı. Aynı zamanda hesaplamalar, uzun dönem kuyruklu yıldızların yaklaşık yüzde 20’sinin sungrazer olduğunu gösteriyor. Yeni etki oranı Chicxulub’un yaşı ile uyumludur. Ayrıca kökeni ve onun gibi diğer impaktörler için tatmin edici bir açıklama sağlar.

Chicxulub kraterinde bulunan kanıtlar, nadir bir şeye işaret ediyor. Kanıtlar, kayanın asteroitler arasında nadir görülen karbonlu kondritten oluştuğunu gösteriyor. Bu durum ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Elbette gezegenimizi etkileyen bu krater merak uyandırmaktadır. Bununla birlikte bilim insanları da bu merakı giderecek bazı şeyler arıyorlar.

“Araştırmacıların Dinozorları Neyin Öldürdüğüne Dair Yeni Bir Teorisi Var” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir