Venüs’te Yaşam İzi Olabilecek Bir Bulgu Keşfedildi! İşte Tüm Detaylar

Royal Astronomical Society’den bilim adamları bugün bir basın bilgilendirmesi yaptı. Bu bilgilendirmede potansiyel olarak devrim niteliğinde olan bir bilimsel keşfi duyurdular. Venüs’ün atmosferinde biyolojik yaşamın olası varlığını yani yaşam izi olabilecek bir durumu öne süren fosfin varlığını tespit ettiler. Fosfin, bilinen bir biyo-imza olan bir çeşit gazdır. Venüs’te keşfedilen bu gaz, biyolojik yaşamın bir sonucu olabilir.

Bu keşif, bazı kuruluşlar ve gözlemciler tarafından biçimlendirilmiş olsa da dünya dışı yaşamın var olduğuna dair kesin bir işaret değildir. Keşfe katılan bilim insanları, fosfinin özellikle Dünya bağlamının ötesinde nasıl çıktığına dair anlayışımızın aslında çok sınırlı olabileceğine dikkat çekiyorlar. Bilim insanları geçen yıl fosfinin yalnızca anaerobik organizmalar tarafından üretilebileceğini belirledikleri halde, araştırmaları açıkça onun gezegenimizdeki varlığıyla sınırlıydı. Bu nedenle galaksideki tüm potansiyel vakaları kapsamıyordu.

Venüs’te Keşfedilen Bu Bulgu Kesin Olarak Bir Sonuç Ortaya Koymuyor

Ayrıca, gerçek bir dünya dışı organik organizma doğrudan gözlemlenene ve onaylanana kadar, dünya dışı yaşam varlığının garantisi yoktur. Bilim insanları, aynı zamanda tespit edilen bu gazın fosfin olduğunu da net bir şekilde doğrulamalılar. Çünkü fosfinin yanı sıra bu gazın düşük bir ihtimal de olsa sülfür dioksit olma olasılığı var. Araştırmacılar, gözlemlerini birden fazla gözlemevi ile doğruladılar. Bu nedenle gazın gerçekten fosfin olduğundan oldukça eminler.

Bununla birlikte, bu kesinlikle Dünya’nın ötesindeki yaşamın var olabileceğine dair en umut verici işaretlerden biri. Ayrıca bundan daha da önemlisi, keşif burada yerel olarak yapıldı. Venüs atmosferinde yaşamın var olabileceği, genel olarak yaşamın galakside daha önce inanılandan çok daha fazla ortak ve yaygın olduğunun güçlü bir göstergesi olacaktır.

venus-yasam-bulgusu-1024x576

Venüs’te olası bir yaşamın geleneksel standartlara göre olması pek muhtemel değil. Çünkü gezegenin yüzey sıcaklığı yaklaşık olarak 900 derece civarında değişiyor. Ancak üst atmosfer, potansiyel olarak anaerobik mikroorganizmaları destekleyebilir; bu, daha önce Venüs’ün üzerinde gözlemleyebileceğimiz bulutlarda bulunan UV emici noktalar gibi görünen noktaları hesaba katmak için önerilen bir teori olan alg ısınmalarından farklı değildir.

Venüs’ün üzerindeki bulutlarda mikrobiyal yaşamın varlığını potansiyel olarak doğrulamak, yalnızca teknik zorluklar değil, bir dizi potansiyel zorluk sunar. Gezegenin üzerinde fiziksel olarak bulut materyali toplamaya yönelik herhangi bir girişim, var olabilecek herhangi bir yerel yaşam formunu gerçekten rahatsız edip etkileyebileceğinden, etik bir endişe de var. Bilim adamları, Dünya’dan dünya dışı ortamlara herhangi bir potansiyel biyolojik kirletici madde sokmamaya büyük özen gösteriyorlar, bu yüzden bu muhtemelen çok sayıda tartışma ve sonuçta çok dikkatli toplama veya gözlem yöntemlerini içerecektir.

Konuyla İlgili Olarak Yayınlanan Video:

“Venüs’te Yaşam İzi Olabilecek Bir Bulgu Keşfedildi! İşte Tüm Detaylar” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir