Araştırmacılar, İnsanların Giyinmesine Yardımcı Olan Bir Robot Geliştirdi

Günlük hayatımızda her gün yaptığımız, çoğumuzun hafife aldığı birçok aktivite vardır. Giyinmek gibi işler çoğu insan için kolaydır. Ancak çeşitli engelleri olanlar için giyinmek büyük bir zorluk olabilir. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, insanların giyinmesine ve yemek yemesine yardımcı olabilecek robotlar üzerinde çalışıyor.

Buradaki zorluk, robotların insanların sahip olduğu davranışsal farkındalık ve kontrolden yoksun olmasıdır. Bu nedenle onların insanlarla iyi bir şekilde işbirliği yapmalarını sağlamak için planlama ve koordinasyon gerekir. MIT araştırmacıları, bir robotun birlikte çalıştığı herhangi bir insanın fiziksel güvenliğini sağlamak için verimli hareket planları bulmasına yardımcı olacak yeni bir algoritma oluşturdu.

İnsanların Giyinmesine Yardımcı Olan Robotlar Yaklaşıyor

Ekibin tasarladığı robot, insanların ceket giymelerine yardımcı oluyor. Bu basit bir görevdir. Ancak kısıtlı hareket kabiliyeti olan kullanıcılara yardımcı olmak için faydalı olabilmektedir. Algoritma, robotun gerçekleştirdiği görevin verimliliğini gereksiz yere etkilemiyor. Buna karşılık bir kişiye fiziksel zarar verilmesini önlemeye yardımcı olmak için geliştirilmiştir.

Algoritma, robotun insanlar üzerinde zararlı olmayan bir etki yapmasına izin verir. Böylece robot, insana bir güvenlik garantisi ile hitap etmek için verimli yörüngeler bulabilmektedir. Algoritmanın çalışmasını sağlamak için, insanın nasıl hareket ettiği ve tepki verdiği kadarıyla uygun insan modellemesi gerekiyordu.

İnsan-robot etkileşimli bir görevde başarılı robot hareket planlaması sağlamak için insan modellemesi gereklidir. İnsan modeli mükemmelse robotlar akıcı bir şekilde etkileşime girebilmektedir. Ancak sorun şu ki kusursuz bir plan yok. Ekip, robotun yalnızca bir potansiyel reaksiyonu anladığı tek bir varsayılan modele sahip olmak yerine, makineye birden fazla potansiyel modelin anlaşılmasını sağlayabilmektedir.

Bu, robotun insanların diğer insanları nasıl anlayabileceğini yakından taklit etmesini sağlar. Robot ayrıca belirsizliğini azaltmak ve kendi modellerini geliştirmek için daha fazla veri toplama yeteneğine sahiptir. Ekip, robotun yardım etmeye çalıştığı bir kişiyle olan etkilerin önlenemeyeceğini biliyor. Bu nedenle zararsız temas kurmasına izin vererek robotun kişiyi daha kısa sürede giydirmesine izin veriyor.

“Araştırmacılar, İnsanların Giyinmesine Yardımcı Olan Bir Robot Geliştirdi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir