Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayar hızlandırma terimi günümüzün teknolojisinin yanında getirmiş olduğu bir teknik terimdir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber, günümüzde artık bilgisayarlar kullanım bakımından günlük hayatımıza çok ciddi derecede entegre olmuş durumdalar, günlük hayatımızda bu kadar etken olan bir elektronik cihazında belirli sorunlar çıkarması ve elbette bu sorunların çözümleri gibi konularda teknoloji ile beraber popülerleşmektedir.

PC hızlandırma yöntemleri de, bilgisayarınızdan en iyi verimi almanızı sağlayacak yöntemlerdir. Bu yöntemleri doğru uyguladığınız zamanlarda bilgisayarınızdan en iyi sonuçları alabilirsiniz ayrıca bilgisayarınız hakkında daha fazla bilgiye de sahip olma şansınız olmuş olacak. Bilgisayarı hızlandırma yolları içeriğimizde sizlere anlatacağımız bazı konular şu şekildedir;

 • Programsız bilgisayar hızlandırma
 • Dizüstü bilgisayar hızlandırma
 • Bilgisayarı hızlandırmak için ne yapmalı?
 • Windows 10 bilgisayar hızlandırma
 • Fan hızı ayarlama
 • Bilgisayar hızlandırma programı
 • En iyi program kaldırma uygulamaları

şeklindedir.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri🟢

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri internet üzerinde en çok aranan ve en çok ihtiyaç duyulan işlemlerden birisi olarak yer almakta. Eski bir bilgisayara sahip kişiler veya yeni bir bilgisayarı olsa da istediği performansı alamayan kişiler bu yöntemlere sıklıkla başvurmakta ve aramaktalar. Ancak bazı internet sitelerinde çok fazla yanlış ve işe yaramayan bilgiler dolaştığı için çoğu kullanıcı da bu durumdan zarar görmekte. Sizlere bu yazımızda 2018 yılında kurulan Colaker Net sitesinin bahsettiğimiz bu konu ile alakalı yazdığı birçok yararlı rehber bilgilerinden bahsedeceğiz.

bilgisayar-hizlandirma-yontemleri-1024x576
Bilgisayar Hızlandırma

Colaker Net sitesi, teknoloji temelli bir blog sitesidir. Sitede internet hızlandırma yöntemlerinden tutun, bilgisayar hızlandırma yöntemlerine kadar çok yararlı bilgiler bulunmakta. Şimdi sizlere adım adım bilgisayarınızı en iyi şekilde nasıl hızlandırırsınız bunun ile alakalı yazıları paylaşacağız.

1)Programsız Bilgisayar Hızlandırma🟡

Programsız bilgisayar hızlandırma yönteminde, Nvidia ekran kartına sahip bilgisayarların en iyi performansı almaları için yapmaları gereken ayarlar bu rehber yazısında detaylıca anlatılmaktadır. Bu sayedede Nvidia ekran kartına sahipseniz performans ayarlarını yaparak ekran kartınızdan maksimum verimi almış oluyorsunuz.

Nvidia Performans Ayarları” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

2)Dizüstü Bilgisayar Hızlandırma🟠

Dizüstü bilgisayar hızlandırma yönteminde, dizüstü cihazınızın bellek boyutunu sanal teknolojiden yararlanarak nasıl arttıracağınızı öğreneceksiniz. Bu yöntem internette fazla bilinmemekte ve yapılmamakta ancak çok işe yarayan bir yöntem. Bilgisayarınızda RAM eksikliği çekiyorsanız yani RAM miktarınız yetersiz kalıyorsa buradaki makale sayesinde bilgisayarınızdaki RAM miktarını ücretsiz bir şekilde artırabiliyorsunuz.

Laptop RAM Yükseltme” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

3)Bilgisayarı Hızlandırmak için Ne Yapmalı?🔴

Bilgisayarınızdaki performans artışını bilgisayarınıza ekstradan bir parça takarak gerçekleştirmek isteyebilirsiniz ancak bunun içinde anakartınızın uyumlu olduğu bir parça almanız gerekir. Genelde internette en son model yeni bilgisayarların anakart ismini bulabilir ve öğrenebilirsiniz ancak eski model bir bilgisayara sahipseniz anakart modelinizin özelliklerini bulamayabilirsiniz. Bu yazıda da bilgisayarınızın anakart modeli öğrenme yöntemi anlatılmakta.

Anakart Modeli Öğrenme” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar hızlandırmak için belirli yöntemler olsa da, bu yöntemleri doğru uygulamak çok önemlidir ayrıca pc hızlandırmanın en güvenilir ve en doğru yolu bilgisayarınızı yetkili bir servise götürmek ve bakım ve tamir işlemlerini yetkili birine yaptırmanız diyebiliriz.

dizustu-bilgisayar-hizlandirma-1024x555
Bilgisayarın Hızını Arttırma

4)Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma⚪️

Windows 10 bilgisayar hızlandırma yazısı olarak geçse de Windows 7 Windows 8 ve Windows 11 için de bu ayarlar geçerlidir. Windows kullanıcısı iseniz ve bilgisayarınızın açılış hızı yavaş ise kesinlikle sizlere bu yazıyı tavsiye etmekteyiz. Bu yazıdaki ayarları yaptığınızda bilgisayarınızın açılış hızı artacaktır.

Windows 10 Açılış Hızlandırma” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

5)Fan Hızı Ayarlama⚫️

Bildiğiniz üzere bilgisayarlarda soğutucu olarak en etkin görev alan parça fandır. Ancak fanlar her zaman parçaları soğutamayabiliyor. Bu durumda da bilgisayar fazla ısındığında performans kaybına uğruyorsunuz ve bilgisayarınız yavaşlamış oluyor. Fan hızı ayarlama konusu sayesinde fan hızınızı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Fan Hızı Ayarlama” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

6)Bilgisayar Hızlandırma Programı🟣

Bildiğiniz üzere her bilgisayarın parçasının bir sürücüsü yani driverı bulunur. Eğer o sürücüyü indirip bilgisayarınıza kurmazsanız ya da güncellemezseniz bilgisayarınız normalden çok daha yavaş çalışacaktır. Bu yazıda örnek verilerek yazılmış bir yazı olsa da tüm bilgisayarlarda aynı yöntem geçerlidir. Bu yazıyı okuyarak driver sorununuzu çözebilirsiniz.

Driver Güncelleme Programı” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

7)En iyi Program Kaldırma Uygulamaları🔵

Bildiğiniz üzere Windows’un program kaldırma özelliği vasat durumda. Programın her dosyasını ne yazık ki silmemekte ve bu yüzden de bilgisayarımızda kullanmadığımız dosyalar kalmakta. Dolayısıyla boşu boşuna bilgisayarımıza yük bindirmektedir. Bu yazıda da bilgisayarınıza yük bindirmeden en iyi detaylı ve kullanışlı uygulama kaldırma programları hangileri bunlardan bahsedilmekte.

En iyi Program Kaldırma Uygulamaları” başlıklı rehber yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunların dışında sitede birçok işinize yarar bilgiler bulunmakta. İlginizi çekiyorsa bir göz atmanızı tavsiye etmekteyiz. İşinize yarayacak bir blog sitesi olduğunu siz de göreceksiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.☑️

Bilgisayar Hızlandırma ile Alakalı Sık Sorulan Sorular💬

Laptop çok yavaş nasıl hızlandırabilirim?🔹

Laptop cihazınızı hızlandırmak için makalemizde yer alan bilgisayar hızlandırma yöntemlerini doğru bir şekilde uygulamanız yeterli olacaktır.☑️

Bu Haberi Paylaş

2 Responses

 1. sanane dedi ki:

  bence güzel bilgiler

 2. servet tavsi dedi ki:

  merhaba elinize sağlık güzel yazı olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir