Bilim İnsanları, 3D Baskı Teknolojisiyle Yapay Kornea Üretti

Bilim insanları 3D baskı teknolojisiyle yapay kornea üretmeyi başardılar. Henüz test aşamasında olsa da tatbik edilmeye başlanınca nakil bekleyen hastalar azalacak. Birleşik Krallık’taki Newcastle Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, geçen yıl laboratuvarlarının dünyanın ilk gerçek insan kornealarını oluşturmak için nasıl bir 3D yazıcı kullandıklarını açıkladıkları bir çalışma yayınladılar.

teknobuk-kornea-haber-sf-ici

Tıp endüstrisinde kornea nakli için büyük bir talep var ve ameliyat isteyenler için çok uzun bir bekleme listesi var. Yapay korneaları oluşturmak için ekip, sağlıklı bir donörden kornea kök hücrelerini aldı ve örneği aljinat ve kollajen ile karıştırdı. Netice, bir 3D biyo-yazıcı kullanılarak mükemmel bir şekilde kornea şeklinde oluşturulabilen bir ‘biyo-mürekkep’ oldu.

Çalışmanın baş araştırmacısı, Newcastle Üniversitesi Doku Mühendisliği Profesörü Che Connon şunları söyledi:

“Dünya çapında birçok ekip bu süreci mümkün kılmak için ideal biyo-mürekkebi kovalamaktadır. Aljinat ve kollajenin bir kombinasyonu olan eşsiz jellerimiz, kök hücrelerini canlı tutarken, şeklini tutacak kadar sert, ancak bir 3D yazıcının yazar aparatını sıkacak kadar yumuşak bir malzeme üretir. Bu, benzer bir hidrojel içinde oda sıcaklığında haftalarca hücreleri canlı tuttuğumuz önceki çalışmalarımıza dayanır. Artık, kullanıcıların hücrelerine göre ayrı ayrı büyütülmesi konusunda endişelenmeden dokuları yazdırmaya başlamasına olanak tanıyan, kullanıma hazır biyo-mürekkep içeren kök hücreler var.”

Connon, ekip tarafından yapılan 3D baskılı korneaların daha fazla teste tabi tutulması gerektiğini de sözlerine ekledi ve bu teknolojinin nakil listelerinde bekleyen insanlar tarafından kullanılabilir hale gelmesinin birkaç yıl olabileceği konusunda uyardı. Yine de çalışmaları, korneaları hasta gözünden alınan koordinatları kullanarak yazdırmanın ve bu yaklaşımın dünya çapındaki sıkıntılarla mücadele etme potansiyelinin teknik olarak mümkün olduğunu gösteriyor.

Bu teknoloji hala pazardan birkaç yıl uzakta olduğundan, uzmanlar bu ilerlemelerin haberlerinin kimsenin bağışçı olma cesaretini kırmaması gerektiğini, çünkü hala kornea nakli için yoğun bir talep olduğunu söylüyor.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir