Bilim İnsanları Açıkladı! Türkiye’de Koronavirüs Ne Zaman Bitecek?

Dünya çapında yeni koronavirüs salgınından etkilenen insanların sayısı 5.5 milyonu geçmiş durumda. Bu salgın bu kadar fazla kişiyi etkilemeye devam ederken bilim insanları da koronavirüs ile ilgili araştırmalar yapmaya devam etmektedir. Singapur’da bir üniversitede yapılan araştırma ile “Koronavirüs ne zaman bitecek?” sorusunun cevabı verildi.

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nin yaptığı bu araştırma güncel veriler dahilinde Mayıs ayında güncellendi. Yapılan analizler ile ülkelerde bu salgının ne zaman biteceği belirlendi. Yapılan modellemeye göre Türkiye’de koronavirüs salgınının bitmesi için 120 günden fazla bir süreç mevcut.

Birçok ülke koronavirüse karşı oldukça zorlu mücadeleler vermektedir. Bazı ülkeler ise bu mücadelelere gerek kalmadan zamanında müdahalede bulundu ve birçok kişi tarafından da takdir topladı. İşte bu ülkelerden biri de Singapur.

Yapılan Modelleme İle Ülkelerde Koronavirüsün Ne Zaman Bitebileceğini Tespit Etmeye Çalıştılar

Singapur’daki üniversitenin bünyesinde yapılan bilimsel çalışma ile virüsün etkisinin ne zaman azalacağı tespit edilmeye çalışıldı. Üniversitenin “Veri Destekli İnovasyon Laboratuvarı”, yaptığı modelleme ile birlikte bu tespiti yapmış oldu.

Araştırmayı yürüten ekip, koronavirüs salgını ile alakalı birçok bilinmeyen şey olduğunu ve insanların hareketli yapısının salgının yayılması konusunda değişiklikler oluşturabileceğinden dolayı bu verilerin “yüzde 100 net ve kesin” olmadığını belirttiler.

koronavirüs-ne-zaman-bitecek-araştırma-grafik
Grafikte Türkiye’nin karşısında 121 gün gösterilirken, değişkenlik gösteren gün sayısında da 5 işaret edildi.

Bu araştırma, mevcut veriler dahilinde sadece bir öngörü ve bu sonuçların kesin olarak yansıması konusunda bir iddia da zaten olamaz. Araştırmacılar, oluşturulan bu grafiklerin bir rehber olarak kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Singapur’daki bilim insanları, hazırladıkları grafikler ile birlikte koronavirüsün ne zaman sona ereceğini modellediler. Bu araştırmayı yayınladıktan kısa bir süre sonra ise yayından geri çektiler. Bu verilerin bir kesinlik sunmadığını belirten ekip, daha sonrasında ise bu grafikleri iç kullanım amacıyla kamuoyuna kapattı.

Ancak ilk yayınladıklarında zaten bu grafikler gündem oldu ve çoktan birçok haber kuruluşu ile haberleştirildi. Hazırlanan özel grafikler ülkelerin verilerini analiz edip bir takvim sunuyor ve ülkelerde koronavirüsün ne zaman sonlanabileceğini ön görüyor.

Peki Koronavirüs Türkiye’de Ne Zaman Bitecek?

Modellemeye göre Türkiye’de koronavirüs salgını 8 Eylül’de bitecek. Singapurlu araştırmacılar, Türkiye için hazırlanan bu grafikte 6 Mayıs 2020 tarihine kadar olan verilerden yararlanıldığını belirtti. Uzmanlar, bu modellemeye göre Türkiye’de virüsün bitmesi için yaklaşık 120 güne ihtiyaç olduğunu iddia etti.

türkiye-koronavirüs-ne-zaman-bitecek-araştırma-grafik

Türkiye için hazırlanan modellemeye göre 8 Eylül 2020 tarihinde ülkemizde koronavirüs salgınının sonlanması bekleniyor. Ayrıca yayınlanan grafiklerin birinde gün sayısındaki olası hatalara ve değişikliklere de dikkat çekildi. Araştırmacılar, belirlenen bu günün 5 güne kadar aksayabileceğini söyledi.

“Bilim İnsanları Açıkladı! Türkiye’de Koronavirüs Ne Zaman Bitecek?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir