Bilim İnsanları Bir Araba Büyüklüğündeki Kaplumbağayı Keşfetti

Sizi korkutabilecek hayvanları listelemiş olsaydınız herhalde kaplumbağa bu listenin başlarında yer almazdı. Elbette, bir kaplumbağa bir kaç parmağı yok edebilir, ancak genel anlamda kaplumbağalar oldukça soğuk hayvanlardır. Bundan beş on milyon yıl önce Güney Amerika’da takılmış olsaydınız, sizi korkutan kaplumbağalardan hariç aynı zamanda devasa boyutlarda kaplumbağalar ile karşılaşırdınız. Şimdi bilim insanları tarafından keşfedilen bu kaplumbağa türünün özelliklerine bakalım.

kaplumbağa-2

Science Advances’da yayınlanan yeni bir makalenin konusu olan kaplumbağa gerçekten bir goliathtı. 1133 kilogram civarındaki Stupendemys geographicus bilimsel adı ile adlandırılan canavar herhalde ortalama büyüklükte bir arabanın hacmine sahip olurdu.

Kaplumbağa türleri 1970’erde ilk kez bilim insanları tarafından geri tanımlanmış, fakat bu büyüklüklere ulaşabilecekleri gerçeği çok yeni bir gelişmedir. Bu yeni örnekler, bu türdeki kaplumbağaların ne kadar etkileyici olduğunu gösteriyor. Muhtemelen sizde bu kaplumbağalardan biriyle sizde karşılaşmak istemezdiniz.

Çalışmanın önderi Marcelo Sánchez, “Bazı Stupendemys bireylerinin kabukları neredeyse üç metreye ulaştı ve onu şimdiye kadar var olan en büyük kaplumbağa olmasa da en büyüklerinden biri haline getirdi,” dedi.

Bu kaplumbağalar inanılması güç boyutlarının yanı sıra daha ilginç özelliklere sahip. Kaplumbağaların kabukları gizli bir özellik tutuyor. Türdeki erkeklerin kabuklarında, eşlerinden dolayı öbür erkeklerle savaşmak amaçlı, belkide doğal yırtıcılara karşı kendilerini savunabilecekleri oldukça büyük boynuzlar vardı. Diyetlerine gelecek olursak bu kaplumbağa türünün kendilerini çoğunlukla balıklarda veya başka su canlılarında sürdürdükleri düşünülüyor.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi bize yorumlar kısmından ulaştırabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir