Bilim İnsanlarından İlk Açıklama Geldi: Koronavirüs Yeni Bir Mutasyon Geçirdi

Koronavirüs yeni bir mutasyon geçirdi. Bu mutasyonun etkileri neler olacak bilim insanları akla gelebilecek soruları yanıtladı.

Bilim insanları ilk açıklamayı yaptı. Koronavirüs yeni bir mutasyon geçirdi. Peki koronavirüsün geçirdiği yeni mutasyonun etkileri neler? Bu mutasyon koronavirüsün daha hızlı yayılmasına neden olabilir mi?

Çin’in Vuhan kentinden yola çıkıp kısa süre içerisinde dünya çapında etkisini gösterip hayatın akışına oldukça zararı dokunan koronavirüsün uğradığı yeni mutasyon, bilim insanları tarafından “D614G.” olarak adlandırıldı. Koronavirüsün geçirdiği bu yeni mutasyon bilim insanların oldukça ilgisini çekti. Bu ilginin nedeni ise bu mutasyonun koronavirüsü daha hızlı yaydığına inanılması. Peki bu mutasyon koronavirüsün daha hızlı yayılmasına neden oluyor mu?

koronavirüs-mutasyon-2

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüsün geçirdiği bu yeni mutasyon, virüsün hücrelere bağlanma ve girme olasılığını arttırıyor. Bu sonuca ilk başta bilgisayar modellemesinde sonrasında ise laboratuvar deneylerinde ulaşıldı. Vakaların ise yaklaşık olarak yüzde 75’inde olduğu düşünülmekte.

Yeni mutasyonun, hastalığın şiddetine bir etkide bulunduğu düşünülmüyor. Koronavirüsün bu mutasyona uğrasa bile hastaların üstündeki tesirini aynı şekilde sürdürmeye devam ediyor.

Bilim insanları koronavirüsün geçirdiği bu yeni mutasyonun aşı üretiminde bir etkisinin olacağını düşünmüyor. Ancak kullanılacak yeni bir aşının virüsün geçireceği yeni mutasyonlar ile yıldan yıla değişim gösterebileceği ifade ediliyor.

“Bilim İnsanlarından İlk Açıklama Geldi Koronavirüs Mutasyon Geçirdi”, haberi hakkındaki düşüncelerinizi alt tarafta bulunan yorumlar kısımından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir