Çin’de ‘Pandemi Potansiyeli’ ile Yeni Virüs Tespit Edildi

ABD bilim dergisi PNAS’ta Pazartesi günü yayınlanan bir araştırmaya göre, Çin’deki araştırmacılar pandemi tetikleyebilen yeni bir domuz gribi türü keşfettiler.

G4 olarak adlandırılan, genetik olarak 2009’da bir pandemi sebebi olan H1N1 suşundan türemiştir.

Çin üniversitelerindeki yazarlar , bilim adamları ve Çin’in Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre , “insanları enfekte etmek için son derece uyarlanmış olmanın tüm temel özelliklerine” sahiptir .

2011’den 2018’e kadar araştırmacılar, 10 Çin eyaletindeki mezbahalardaki ve bir veteriner hastanesindeki domuzlardan 30.000 burun bezi aldı ve 179 domuz gribi virüsünü izole etmelerine izin verdi .

Çoğunluk 2016’dan beri domuzlar arasında baskın olan yeni bir türdü.

Araştırmacılar daha sonra grip çalışmalarında yaygın olarak kullanılan ve başta ateş , öksürme ve hapşırma gibi insanlara benzer semptomlar yaşadıkları için yaban gelinciği de dahil olmak üzere çeşitli deneyler yaptılar .

koronavirus-ağır-seyerdiyor-2

G4’ün bulaşıcı olduğu, insan hücrelerinde replike olduğu ve gelinciklerde diğer virüslerden daha ciddi semptomlara neden olduğu gözlendi.

Testler ayrıca insanların mevsimsel grip maruziyetinden kazandıkları herhangi bir bağışıklığın G4’ten koruma sağlamadığını gösterdi. Virüse maruz kalma sonucu oluşan antikorları gösteren kan testlerine göre domuz işçilerinin yüzde 10,4’ü zaten enfekte olmuştu. Testler, genel nüfusun yüzde 4,4’ünün de ortaya çıktığını gösterdi.

Virüs bu nedenle hayvanlardan insanlara çoktan geçti, ancak henüz insandan insana geçebileceğine dair bir kanıt yok. Bilim adamlarının ana endişesi de budur. Çünkü 2009’da olduğu gibi pandemi sebebi olabilir .

Araştırmacılar, G4 virüsünün insan enfeksiyonunun insan adaptasyonunu daha da artıracağı ve insan salgını riskini artıracağı endişe duyuyor. Bilim insanları domuzlarla çalışan insanları izlemek için acil önlemler çağrısında bulundular.

Cambridge Üniversitesi veterinerlik bölüm başkanı James Wood, “İş , sürekli olarak zoonotik patojenlerin yeni ortaya çıkma riski altında olduğumuzu ve insanların vahşi yaşamdan daha fazla teması olan çiftlik hayvanlarının önemli pandemik virüslerin kaynağı olarak hareket edebileceğini hatırlatıyor.

Bir zoonotik enfeksiyon , insan olmayan bir hayvandan insana sıçrayan bir patojenden kaynaklanır.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir