COVID-19 Semptomlarını Anlık Olarak Takip Eden Bir Cihaz Geliştirildi

Yeni koronavirüs salgını bu yılın başından beri tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Birçok şirketi ve birçok eğitim kurumunu olumsuz yönde etkiledi. Koronavirüs salgının neden olduğu COVID-19 hastalığı için birçok sağlık kuruluşu ve teknoloji şirketi takip cihazları geliştirmeye başladı. Şimdi ise bir üniversite COVID-19 semptomlarını anlık olarak takip edebilen bir cihaz geliştirmiş durumda.

Chicago Northwestern Üniversitesi tarafından geliştirilen bu bant şeklindeki cihaz kişinin boğazına yapıştırmaktadır ve böylece takip edebilmektedir. Bu cihaz Shirley Ryab AbilityLab işbirliği ile geliştirilmiştir ve kişinin enfekte olup olmadığını tahmin edebilmek amacıyla öksürük ve nefes almasını izlemektedir.

Bu cihaz aslında daha önceden de farklı hastalıklar için konuşma ve yutmayı izlemek amacıyla kullanılıyordu. Ancak cihazı geliştiren ekip COVID-19 hastaları için kişinin öksürük ve solunum problemlerini takip edebilmek için bu cihaz üzerinde bazı değişiklik yaptılar.

covid-19-semptom-takip-cihaz-2

Cihazda kişinin gizliliğine önem verildiği için herhangi bir mikrofon kullanılmıyor. Northwestern Üniversitesi Biyo-Entegre Elektronik Merkezi Müdürü John Rogers’ın dediğine göre bir mikrofon yerine “cildin yüzeyinin hareketini ölçmek için” yüksek bant genişliğine sahip ve üç eksenli bir ivmeölçer kullanılıyor.

Bu sensörle entegre edilen cihaz oldukça küçük ve aynı zamanda esnektir. Cihazın kablolu bir bağlantı için herhangi bir portu yoktur. Bunun yerine cihazı şarj etmek için günde bir kere olmak üzere kablosuz şarj cihazına yerleştirmeniz gerekmektedir.

Cihaz şarj olduğu süre boyunca topladığı tüm verileri yakındaki bir iPad’e yüklemektedir. Bu yüklenen veriler ise daha sonrasında HIPAA onaylı veri bulut depolama sistemine yükleniyor. Yükleme tamamlandıktan sonra onaylı bir yapay zeka, verileri COVID-19 ile ilişkili herhangi bir düzensizliğin varlığı konusunda incelemekte ve analiz etmektedir.

Cihazı geliştiren ekip, cihazla birlikte bir adet iPad ve kablosuz şarj cihazını çeşitli sağlık kuruluşlarına teslim etmektedirler. Şu anda bu takip bandı henüz ilk aşamalarında olduğu için yapay zeka ile analiz edilen veriler sonrasında ise gerçek insanlar tarafından iki kez olmak üzere doğrulanmaktadır.

COVID-19 Semptomlarını Anlık Olarak Takip Eden Cihaz

covid-19-semptom-takip-cihaz-paket

Şu anda bu cihazın 25 kişi tarafından aktif olarak kullanıldığı belirtiliyor. Bu kişiler yaklaşık iki haftadır bu bant şeklindeki cihazı boyunlarında taşıyorlar. Şu ana kadar yaklaşık 1500 saatlik verilerden oluşan ve boyutu yaklaşık 1 terabayta ulaşan veriler bulut sistemine yüklenmiş durumda.

“COVID-19 Semptomlarını Anlık Olarak Takip Eden Bir Cihaz Geliştirildi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir