Dinozor Sanatlarının Dinozora Benzeyip Benzemediğini Nasıl Bilebiliriz?

Paleontologlar, gerçeğe yakın T.rexes dinozor tasarımı için modern kuşlardan ve sürüngenlerden ilham aldılar.

Gördüğünüzde Tyrannosaurus rex’ini tanıyabileceğiniz yeterince müze modeli, illüstrasyon ve CGI yırtıcısı gördünüz. Ama nasıl emin olabilirsiniz? Hiç biri gerçek hayatta kimsenin gözünü kamaştıramadı. Ayrıca en iyi iskeletler bile genellikle sadece yüzde 90’ını tamamlayabildi. Paleoartist adı verilen uzmanlar, yeniden yapmalarını sert kanıtlara (kemikler, tüyler ve cilt parçaları) dayandırırlar. Ancak çoğu zaman iyi bilgilendirilmiş tahminler yaparlar. T.rex ve Microraptor gui gibi diğer tarih öncesi yaratıkların nasıl göründüğünü asla bilemeyeceğiz.

teknobuk-dinozor-benzemek-kapak-1024x568

Dinozorlar Nasıl Duruş Sergilerlerdi ?

Eklemlerin bir araya gelme şekli, bir dino’nun pozunu ve çağdaş yaratıklardan biraz ilham alır. Kıkırdak ve diğer bağ dokuları olmadan, uzmanlar kuşların ve sürüngenlerin nasıl durup yürüdüğüne karşı soyu tükenmiş iskeletleri haritalandırdı. Bu yöntemleri kullanarak T. rex’in omurgasını yatay olarak tuttuğu sonucuna varmışlardı, bu da kuyrukların 70’lerden önce tasvir edildiği gibi sürüklemek yerine doğrudan geri çekildiği anlamına geliyor.

teknobuk-dinozor-benzemek-sf-ici-4

Kas ve Yağ

Sürüngenler gibi, dinozorların muhtemelen çok fazla vücut yağları yoktu. Bu yüzden oldukça şişmiş görünüyorlardı. Bir türün nasıl işleneceğini ne kadar stoklu veya svelte olduğunu belirlemek için paleontologlar çoğunlukla kuşlardaki aynı kas gruplarına atıfta bulunurlar. Ancak bazen bir alanı daha fazla geliştirmek için birtakım nedenler vardır. Meselâ, bir T. rex, avını öldürmek ve sadece çene gücüyle kemik yoluyla ısırmak zorunda kaldı. Bu nedenle kalın boyunlu.

teknobuk-dinozor-benzemek-sf-ici-1-1024x683

Dinozor Kafaları

Tyrannosaurların pürüzsüz, dişlek kafatasları oldukça sürüngen. Ancak, timsahlardan veya gatorlardan farklı olarak, dinozorlar karasaldı, bu yüzden hidratlı kalmak için ağızlarındaki nemi tutmaları gerekebilir. Bu yüzden birçok tasvirin kertenkelelere daha çok benzeyen kısmi dudakları vardır. Göz yuvalarını incelemek sanatçılara sanatlarını nasıl yönlendireceklerini söyler. Microraptor’daki gibi öne doğru açılı delikler, göz kürelerini öne doğru çekerdi.

teknobuk-dinozor-benzemek-sf-ici-6

Dinozor Uzuvları

Kemiklerin yapıları, uzantıların nasıl hareket ettiğini gösterebilir. T. rex, biri için piyano çalıyormuş gibi elleri aşağı bakacak şekilde gösteriliyordu. Ancak 2018’de hindi ve timsah omuzlarının analizi avuç içlerinin döndüğünü belirledi. Benzer şekilde, M. gui’nin omzunun arasındaki açı bıçaklar ve göğüs kafesi kanatlarının kanat çırpacak kadar yükseğe kalkmasını engellemiş olabilir. Rüzgar tüneli testleri de bu dinozorun süzülmesinin daha iyi olduğunu söylemektedir.

teknobuk-dinozor-benzemek-sf-ici-7-1024x634

Ciltleri Nasıldı?

Yumuşak doku genellikle yer altında kalmaz, ancak bazen şanslı oluruz. T. rex için Montana’da bulunan küçük bir fosilleşmiş dilim, sanatçıların dokudan bir damga yapmasını ve vücudun geri kalanına uygulamalarını sağladı. Renklendirme daha zordur: Tasarımcılar çevreden fosil kayıtlarından daha fazla ipucu alırlar. T. rex yarı bataklık alanlarda ve taşkın ovalarında yaşadı, bu yüzden muhtemelen kahverengimsi yeşilimsi benekli bir cilde sahipti.

teknobuk-dinozor-benzemek-sf-ici-3

Peki Ya Tüyler?

Melanozomlar olarak adlandırılan küçük hücresel yapılar, şekline bağlı olarak renkleri değişir: Siyah olanlar sosis benzeri; kırmızılar yuvarlaktır. Çok iyi korunmuş bir M. gui tüyü sayesinde kuzgunun parladığını biliyoruz. Nanoyapılar ayrıca karga veya saksağan gibi yanardöner bir parlaklığa sahip olduğunu gösteriyor. Hiçbir zaman tüylü bir T.rex’i kazmadık. Ancak yakın akrabalarının kafalarında, sırtlarında ve kuyruklarında genellikle prototüyler var. Bu yüzden kralda da olduğunu düşünülüyor.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir