Diyabet, Fareler Üzerindeki Deneyde Tedavi Edildi

Diyabet hastalığı, insülinin üretilme veya yönetilmesindeki sıkıntılardan doğar. Ortaya çıkan bir tedavi kök hücreleri hormon salgılayan beta hücrelere dönüştürmekte. Bilim insanları bunu yapmak için daha etkili bir yöntem geliştirdiler ve bu hücreleri diyabetik farelere implante etmenin onları hastalığın işlevsel olarak iyileştirdiğini buldular.

Deney, Washington Üniversitesi’nden Jeffrey Millman tarafından yönetilen aynı ekibin geçmiş araştırmalarına dayanıyor. Araştırmacılar daha önce farelere bu hücrelerle aşılamanın diyabeti tedavi etmek için çalıştığını, ancak yeni çalışmanın daha da etkileyici sonuçlar verdiğini göstermiştir.

“Bu fareler, desilitre kan başına 500 miligramdan fazla kan şekeri okuması olan bir kişi için ölümcül olabilecek seviyelerde çok şiddetli diyabet vardı ve farelere insülin salgılayan hücreler verdiğimizde, iki hafta içinde kan şekeri seviyeleri vardı normale döndü ve aylarca bu şekilde kaldı.”diyor Millman.

teknobuk-diabet-haber-sf-ici
Bir mikroskop altındaki insan insülini salgılayan beta hücre kümeleri gösterilmiştir.

Diyabet Sebebi: İnsülin

İnsülin normal olarak pankreastaki beta hücreleri tarafından üretilir, ancak diyabetli kişilerde bu hücreler yeterince hormon üretmez. Durum genellikle gerektiğinde doğrudan kan dolaşımına insülin enjekte edilerek yönetilir. Ancak son yıllarda araştırmacılar, insan kök hücrelerini beta hücrelerine dönüştürmenin yollarını buldular, bu da boşluğu alıp daha fazla insülin üretebilir.

Bu yeni çalışmada ekip bu tekniği geliştirdi. Genellikle kök hücreleri belirli bir hücre türüne dönüştürürken, birkaç rastgele hata yapılır, bu nedenle diğer bazı hücre türleri karışımda ortaya çıkar. Bunlar zararsızdır, ancak eldeki iş için ağırlıklarını tam olarak çekmezler.

Millman, “Ne kadar çok hedef dışı hücre alırsanız, o kadar az alakalı hücreniz olur” diyor. Bir kişiyi tedavi etmek için yaklaşık bir milyar beta hücresine ihtiyacınız var. Ancak, yaptığınız hücrelerin dörtte biri aslında bir milyar hücreye ihtiyaç duymak yerine karaciğer hücreleri veya diğer pankreas hücreleriyse, 1,25 milyar hücreye ihtiyacınız olacaktır. Hastalığı yüzde 25 oranında iyileştirmeyi zorlaştırıyor.”

Bu nedenle, yeni yöntem bu istenmeyen ekstraları azaltmaya odaklandı. Hücrelere şekil veren altta yatan yapı olan hücre iskeletini hedef alan ekip, sadece daha yüksek oranda beta hücre üretmekle kalmayıp aynı zamanda daha iyi işlev gördü.

Millman, “Bu tamamen farklı bir yaklaşım, temelde farklı bir yaklaşım.” Dedi. “Daha önce, çeşitli proteinleri ve faktörleri tespit edip neler olacağını görmek için hücrelere serpiyorduk. Sinyalleri daha iyi anladığımız için, bu süreci daha az rasgele hale getirebildik.”

Bu yeni ve geliştirilmiş beta hücreleri diyabetik farelere verildiğinde, kan şekeri seviyeleri stabilize edildi ve diyabet dokuz aya kadar işlevsel olarak iyileştirildi. Tabii ki, bu aşamada sadece bir hayvan denemesi, bu nedenle sonuçlar yakında insanlara herhangi bir zamanda tercüme edilmeyebilir. Ancak araştırmacılar, bir günlük tedaviyi insan klinik araştırmalarına hazır hale getirme umuduyla, daha büyük hayvanlardaki hücreleri daha uzun süre test ederek çalışmaya devam etmeyi planlıyorlar.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir