Şeker Erken Ölümle Bağlantılı Ancak Düşündüğünüz Nedenle Değil

Yüksek şekerli yiyecekler tüketmek erken ölüme neden olabilir, ancak bu ölüm düşündüğünüz nedenlerden dolayı olmayabilir. Araştırmacılar, yüksek şeker ile alakalı yeni bir çalışma yaptılar. MRC Londra Tıp Bilimleri Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, yüksek şekerli besinlerle beslenen meyve sineklerini incelediler. Sineklerin genç yaşta ölmelerine rağmen, bunun nedeninin obezite veya diyabet gibi metabolik sorunlardan kaynaklanmadığını buldular.

Geçmişte yapılan bir çok araştırma, şekerli gıdaları bazı kanser türleri ve diğer sağlık sorunları için artan bir risk olarak ilişkilendirmiştir. Çok fazla şekerli besin tüketmek, tip 2 diyabet, obezite gelişimini tetikleyebilir ve yaşam süresini kısaltabilir. Bunun yanında yaşam kalitesini düşürebilecek diğer metabolik sorunlara da sebebiyet verebilir.

Yapılan yeni çalışma, bunun şeker hastalarında tipik olarak bulunan sorunlarla ilgili olmayan başka bir ciddi soruna da neden olabileceğini keşfetti. Yüksek şekerli besin tüketen ve erken ölen meyve sineklerinde ürik asit adı verilen doğal bir atık ürününün aşırı şekilde biriktiği tespit edildi.

meyve-sineği-araştırma

Araştırmacılar, aşırı şeker tüketiminin tuzla aynı tip dehidrasyon etkisine sahip olabileceği konusunda dikkat çekiyor. Bu nedenle tip 2 diyabetin erken belirtilerinden birinin ağız kuruluğu olduğunu belirtiyorlar. Bu, aşırı ürik asit birikmesine ve böbrek taşlarının oluşumuna yol açabilir. Araştırmacılar, meyve sineklerine fazladan su vererek, ömürlerinin kısaldığını keşfettiler.

Sineklerde olduğu gibi, yüksek şekerli besin tüketen insanların, daha sağlıklı beslenen insanlara kıyasla daha kötü böbrek fonksiyonlarına sahip oldukları bulundu. Hastalardaki ürik asit seviyeleri, gelecekte diyabet gibi metabolik sorunları tahmin etmekte yarar sağlayabilir ve bu seviyeler tahmin edilmesinde kullanılabilir.

Elbette sinekler arttırılmış hidrasyon ile ölmese de, sağlık sorunlarının arttığını belirtmekte fayda var. Yüksek şeker tüketen sinekler, insülin direnci ve aşırı kilo tespiti de dahil olmak üzere çeşitli metabolik hastalıkların belirtilerini gösterdiler. Araştırmacılar, çok fazla şekerli besin tüketen kişilerin, böbrek hastalığının ötesinde diğer sağlık sorunlarıyla da karşılaşma riski altında olduklarını belirtti. Ayrıca düzgün bir şekilde su tüketmenin yanı sıra daha sağlıklı besinler tüketmenin bu tür riskleri önleme konusunda yararlı olduğunun altını çiziyorlar.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir