Facebook, Şimdi de Clubhouse Uygulamasının Kopyası Üzerinde Çalışıyor

Facebook, geçmişte birçok popüler sosyal medya uygulamasının bir kopyasını oluşturdu veya onları satın almayı tercih etti. Birçoğumuz Facebook’un sahip olduğu Instagram’ın Snapchat özelliklerini kopyaladığını zaten biliyor. Şimdi de sesli sohbet konusunda yeni bir trend olan Clubhouse uygulamasının özelliklerine göz dikmiş durumda. Facebook’un Clubhouse benzeri bir uygulama üzerinde çalıştığı söyleniyor.

New York Times haberine göre, Clubhouse Facebook’un klonlanacak uygulamalar listesinde ilk sırada yer alıyor. Clubhouse, şu anda trend sosyal medya platformudur. Şu anda yalnızca iPhone kullanıcıları tarafından kullanılabilen, yalnızca davetli bir sesli sohbet uygulamasıdır. Kullanıcıların, herkesin katılabileceği ve sohbeti dinleyebileceği sesli sohbet odaları oluşturmasına olanak tanır.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve YouTuber Mr. Beast’in de aralarında bulunduğu pek çok kişi uygulamaya dahil oldu. Clubhouse’un Android uygulaması ise şu anda geliştirme aşamasındadır. Anonim kaynaklara göre Facebook, Clubhouse’a benzer bir ürün geliştiriyor. Ürün şu anda “gelişiminin en erken aşamasındadır”. Kaynağa göre Zuckerberg’in bir sesli iletişim ürünü oluşturma vizyonuyla uyumludur.

clubhouse-facebook-1024x576

Yani evet, önümüzdeki aylarda Clubhouse benzeri sesli sohbet özelliğinin Facebook’ta veya bağımsız bir uygulama olarak gelmesini bekleyebiliriz. Facebook, özellikleri ve ürünleri kopyalamaya yabancı değildir. Ayrıca şirket, Snapchat’ın öncülük ettiği “Hikayeler” formatını klonlamıştı. Hikayeler, şu anda şirketin çoğu ürününde mevcut durumdadır. Hatta TikTok’un kısa videolar özelliğini de kopyaladı.

Facebook, kendi sesli sohbet ürününü piyasaya sürdüğünde sadece Clubhouse’a değil, Twitter’a da rakip olacak. Clubhouse benzeri bir deneyim olan Twitter Spaces, şu anda ABD’deki seçkin kullanıcılarla test ediliyor. Ses, sosyal etkileşimler için bir sonraki yol gibi görünüyor. Facebook önümüzdeki aylarda tacı Clubhouse’dan alabilecek mi? İşte bu sorunun cevabını hep birlikte görüyor olacağız.

“Facebook, Şimdi de Clubhouse Uygulamasının Kopyası Üzerinde Çalışıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir