Galaxy S20 Ultra’nın Üretim Maliyetleri Ne Kadar? İşte Cevabı!

Samsung, birkaç hafta önce Galaxy S20 Ultra isimli yüksek özellikli amiral gemisi cihazını tanıttı. Bu telefon şu ana kadar tanıtılan en pahalı S serisi modeli olma özelliğini gösterirken, en çok özelliğe sahip S serisi cihaz olma ünvanını da taşıyor. Akıllı telefon $1399’lık fiyat etiketiyle satışa sunuldu, peki Galaxy S20 Ultra’nın üretim maliyetleri ne kadar hiç merak ettiniz mi? Tech Insights tarafından yapılan bazı analizler sonucunda, 12GB RAM + 256GB depolamaya sahip olan varyantın Samsung’a maliyetinin $528.50 dolar olduğu belirlendi.

Markaların, cihazları üretmek için harcadıklarından daha fazla fiyat etiketi ile sattıkları bilinmeyen bir şey değil. Yapılan analizde cihazın maliyetine pazarlama ve diğer harcamalar eklenmiş değildir. Yani bu belirlenen fiyat yalnızca cihazda kullanılan donanımların maliyetidir. Ancak şirketlerin pazarlama masraflarını bu maliyetin üstüne eklesek bile markalar yine sattıkları akıllı telefonlardan kar etmeyi başarıyorlar.

Yapılan araştırma ile Galaxy S20 Ultra’nın (SM-G988N) üretim maliyetleri belirlendi ve bileşenlerin tek tek maliyetini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Galaxy-S20-Ultra-Maliyet-Tablosu-1024x1024

Yukarıdaki verileri incelediğimizde, Galaxy S20 Ultra’da kullanılan kameraların 107.50 dolara mal olduğunu görebiliyoruz. Genellikle işlemciler en pahalı bileşenler olur ancak söz konusu S20 Ultra olduğunda, şirketin telefonda kullandığı devasa görüntü sensörleri en pahalı bileşen oluyor. S20 Ultra’nın maliyetlerini gördüğümüzde dikkat çeken bir başka ilginç şey de, cihazın Apple’ın iPhone 11 Pro Max modeline göre $38 daha fazla maliyetli olmasıdır.

Şunu belirtmek fayda var, buradaki maliyet hesaplamaları yalnızca bileşenlerin maliyetini içeriyor. Gerçek maliyet hesaplamasında şirketin pazarlama masrafları, çalışan masrafları ve geliştirme masrafları eklendiği zaman bu fiyatın daha da artabileceğini belirtmek gerekir.

Bu haber hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bu Haberi Paylaş

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir